How to: Καθαρίζοντας το πληκτρολόγιο
How to: Καθαρίζοντας το πληκτρολόγιο
Συζήτηση γύρω από θέματα και προβλήματα σε Hardware, Software και Internet.

Postby nitro912gr » Tue Nov 30, 2010 8:22 pm

Αρκετοί φαντάζομαι όταν αγοράζουμε καινούργιο Η/Υ προσέχουμε κάποια πράγματα που είναι δεδομένο ότι δεν θα τα αλλάξουμε από τον πρώτο χρόνο (οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια κ.α.) να είναι καλά και ανθεκτικά, πληρώνοντας το ανάλογο τίμημα.
Πέρα από αυτό κάθε PC Gamer που σέβεται τον εαυτό του τρώει τουλάχιστον μια φορά τον μήνα κάτι πάνω από το πληκτρολόγιο του, από τυρόπιτα ως και γουρουνόπουλο. Αν είναι δε καπνιστής και κυρίως στρίβει τσιγάρα, άνετα βγάζει ένα μεγάλο πακέτο old holborn, μαζεύοντας τον καπνό ανάμεσα στα πλήκτρα.
Αφού λοιπόν έχουμε πάρει ένα καλό πληκτρολόγιο, δε το αλλάζουμε τακτικά αφού αντέχει και μας καλύπτει, και μπορούμε να περάσουμε πολλά χρόνια παρέα με αυτό.
Όταν πάμε να το καθαρίσουμε, στην αρχή αρκεί να το γυρίζουμε τούμπα και να το χτυπάμε φιλικά στην πλάτη για να πέσουν τα όποια ψίχουλα, τρίχες και να το καθαρίζουμε με ένα νωπό πανάκι από πάνω. Αυτή η τακτική φυσικά δεν καθαρίζει τέλεια, αλλά μπορεί να κρατήσει το πληκτρολόγιο ανθρώπινο για αρκετά χρόνια.
Προσωπικά έχω το πληκτρολόγιο μου πάνω από 6 χρόνια και συνεχίζω, και έφτασα σε εκείνο το σημείο που ή του βάζεις φωτιά και παίρνεις άλλο να γλιτώσεις από την βρώμα που έχει πιάσει, ή μπαίνεις στην επίμονη διαδικασία να το καθαρίσεις.

Τι έγινε ρε; Φοβούνται οι άντρες; Τι είμαστε, τίποτα κονσολάδες; :lol:

Ποια είναι αυτή η διαδικασία όμως;

Καταρχάς χρειαζόμαστε κάτι σχετικά μυτερό, ένα πιρούνι, ένα κοπίδι ή κάτι αντίστοιχο. Εγώ πήρα ένα κοπίδι (το οποίο θέλει προσοχή, ούτε να κόψουμε κάνα δάκτυλο, ούτε να χαράξουμε το πληκτρολόγιο θέλουμε).

Βγάζουμε το πληκτρολόγιο από τον Η/Υ.

Και με το αιχμηρό αντικείμενο αρχίζουμε να βγάζουμε με προσοχή τα πλήκτρα, από όσο ξέρω σε όλα τα πληκτρολόγια είναι κουμπωτά, αν δείτε ότι δε βγαίνουν μην το ζορίσετε, απλά παρατήστε το, δε θέλουμε να σπάσουμε το πληκτρολόγιο.

Image

Καθώς βγάζουμε τα πλήκτρα καλό είναι να έχουμε υπόψιν τυχών επιπλέον εξαρτήματα που έχουν τα μεγάλα σε μέγεθος κουμπιά για σταθερότητα (να μην πατάς πχ το space στην αριστερή πλευρά και να σηκώνεται στον αέρα η δεξιά). Αν βγαίνουν τα βγάζουμε και αυτά με προσοχή.

Το θέαμα κάτω από τα πλήκτρα είναι για γερά στομάχια:

Image
Image
Image

Βάζουμε τα πλήκτρα σε ένα μπολάκι με χλιαρό (όχι καυτό, δε θέλουμε να δοκιμάσουμε τις αντοχές του πλαστικού στην ζέστη, να μουλιάσει η μπίχλα θέλουμε) με λίγο καθαριστικό τζαμιών (είναι λιποδιαλυτής και βοηθάει αν έχετε φάει τίποτα πιτόγυρα πάνω από το πληκτρολόγιο) και τα αφήνουμε στην άκρη.

Image

Αφού έχουμε βεβαιωθεί ότι δεν υπάρχει πλέον πάνω στο πληκτρολόγιο κάτι που να βγαίνει, το περνάμε μια πρώτη σούμα με την ηλεκτρική σκούπα και μετά έχοντας ακόμα την σκούπα σκαλίζουμε λίγο την βρώμα με ένα πινελάκι (έχοντας από κοντά την σκούπα να τραβάει).

Image

Έπειτα βρέχουμε το πινελάκι με υγρό τζαμιών και "βάφουμε" την περιοχή ανάμεσα στις θέσεις των πλήκτρων.
Αυτό θα πάρει αρκετή βρώμα, αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Στην πορεία παίρνουμε ένα πανάκι ή χαρτί κουζίνας και καθαρίζουμε πάλι το κενό ανάμεσα στις θέσεις των πλήκτρων. Η βρωμιά θα βγει σχετικά εύκολα και με λίγη πίεση αφού έχει μουλιάσει από το "πινέλομα" πριν.

Image

Αφού καθαρίσουμε στο κενό από τα πλήκτρα, καθαρίζουμε και την γύρο περιοχή του πληκτρολογίου και δουλεύουμε πάλι με το πινελάκι ανάμεσα στα κουμπιά που δε βγαίνουν (αν έχει το πληκτρολόγιο).

Image

Τώρα αρχίζει μια διαδικασία που είναι σαν να καθαρίζεις αρακά με γάντια του μποξ, βασικό μας όπλο... η υπομονή.

Image

Παίρνουμε ένα ένα τα πλήκτρα από το μπολάκι (δεν τα βγάζουμε, γιατί αν στεγνώσουν χάνει το νόημα που τα βάλαμε στο νερό εξ αρχής), και τα καθαρίζουμε προσεκτικά. Ανάλογα την βρώμα θα σας πάρει από μισή ως μια ώρα. Και τα αφήνουμε σε ένα στεγνό πανί ή χαρτί κουζίνας να στεγνώσουν εντελώς (όσο και να το ψειρίσετε δεν θα καθαρίσετε όλο το νερό, αφήστε τα να στεγνώσουν καλά).

Image

Αφού περάσει λίγη ώρα και στεγνώσουν αρχίζει το μοντάρισμα. Καλό είναι να έχετε κάποια φώτο με το layout του πληκτρολογίου ή κάποιο άλλο για να βλέπετε. Όσο και να νομίζετε ότι το θυμάστε απ' έξω και ανακατωτά, κάπου κάτι θα σας κάνει να κολλήσετε.

Image

Αυτό ήταν! Το πληκτρολόγιο σας είναι σαν καινούργιο όμορφο και καθαρό! Δεν αποτελεί εστία μόλυνσης πλέον και μπορείτε να βγάλετε το αυτοκόλλητο biohazard από την πόρτα του δωματίου σας. :D

Image
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby vagelis_h » Tue Nov 30, 2010 8:32 pm

Ωραιος Νιτρο!!! ;) Πρεπει και εγω καποια στιγμη να το καθαρισω το καημενουλι..... Btw, εχουμε το ιδιο πληκτρολογιο!!!!!! Εγω το εχω απο το 2006....
CPU : AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2Ghz
GPU : Sapphire Radeon HD 5850 Toxic 1Gb
Mobo : Asus Crosshair III Formula
RAM : Corsair XMS3 DDR3 1333MHz 2*2Gb
Sound Card : Asus Xonar DX
PSU : Coolermaster M620 620 Watts
vagelis_h
Dangerous

Postby Admiral » Tue Nov 30, 2010 9:04 pm

Πολυ χρήσιμο (και διασκεδαστικό! :) ) το walthrough nitro, ωραίος!
Admiral
Επίτιμο Μέλος

Postby nitro912gr » Tue Nov 30, 2010 9:22 pm

Ευχαριστώ παιδιά.
Έχω βάλει να κάνει render για το adventure και όπως καταλαβαίνετε έχω χρόνο για πολλά πράγματα, καθάρισα το πληκτρολόγιο, έβγαλα φωτογραφίες, έγραψα το how to και το έβαλα σε 2 φόρα, σκούπισα και σφουγγάρισα το σπίτι (εκτός από το δωμάτιο της αδερφής μου, ας το καθαρίσει μόνη της...), μάζεψα τα απλωμένα ρούχα, άπλωσα άλλα, έβαλα ένα πλυντήριο...
Κολλάω μπρίκια λέμε :P
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby forneverarrow » Tue Nov 30, 2010 10:42 pm

Πολύ χρήσιμος οδηγός!! Να ρωτήσω κάτι Nitro, ισχύει το ίδιο και για laptop??
Core 2 Duo E7300 2,66 GHz (CoolerMaster Hyper 212 Plus Cooler)
Gigabyte EP45-DQ6 (BIOS ver. F6)
Connect3D HD4850 512MB GDDR3
Corsair 4GB Kit (2x2GB) XMS2 6400 800MHz
WD Caviar Black 500GB 32MB
Cooler Master Real Power M520 520W PSU
CoolerMaster HAF 932
forneverarrow
Dangerous

Postby nitro912gr » Tue Nov 30, 2010 10:47 pm

forneverarrow wrote:Πολύ χρήσιμος οδηγός!! Να ρωτήσω κάτι Nitro, ισχύει το ίδιο και για laptop??

Θα σε γελάσω, πολλά laptops έχουν πατέντες του κατασκευαστή και δεν βγαίνουν τα κουμπιά.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby Asterios » Tue Nov 30, 2010 11:00 pm

Υπέροχος οδηγός!!! Να ρωτήσω όμως κατι....πειραζει αν τα κουμπια τα βγαζουμε με το χερι? Με προσοχη παντα χωρις να τα σπασουμε....
Image
Asterios
Poor

Postby nitro912gr » Tue Nov 30, 2010 11:14 pm

Asterios wrote:Υπέροχος οδηγός!!! Να ρωτήσω όμως κατι....πειραζει αν τα κουμπια τα βγαζουμε με το χερι? Με προσοχη παντα χωρις να τα σπασουμε....

Είναι δυσκολότερο και ανεβάζεις τις πιθανότητες να τα σπάσεις.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby RCkiller » Tue Nov 30, 2010 11:52 pm

Κάποτε είχα προσπαθήσει να το κάνω, αλλά μετά σκέφτηκα ότι είναι κρίμα να καταστρέψω την αποικία ζωντανών οργανισμών που υπάρχει κάτω από τα πλήκτρα και το άφησα.
RCkiller
Dangerous

Postby Teknoman » Sat Dec 04, 2010 4:25 pm

τι σου φταίνε τα μικρόβια και τους κάνεις γενοκτονία; :lol:
"In the end, all that matters to me is me, and all that matters to you is you!"
Image
Image
Teknoman
Dangerous

Postby Bad Sector » Sat Dec 04, 2010 6:59 pm

Κι εγώ πριν κανένα χρόνο το σκέφτηκα να καθαρίσω το πληκτρολόγιο αλλά αφ'ότου έβγαλα τα πλήκτρα και είδα τι υπάρχει από κάτω, το πέταξα και πήρα καινούργιο :-P

(ευτυχώς τα Microsoft Wired 600 - που είναι τα μοναδικά με το US layout που θέλω - κοστίζουν μόνο 12 ευρώ :-P)
Image
Bad Sector
Deadly

Postby Voodooman » Thu Dec 09, 2010 12:16 pm

Ωραίος οδηγός, όταν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο. Και εγώ έχω το ίδιο πληκτρολόγιο από το 2006 και δεν έχει φτάσει σε τέτοια σημεία σήψης και διαφθοράς, γιατί το καθαρίζω πιο τάκτικα, μια φορά στις 15 μέρες ίσως. Για αυτούς λοιπόν που κάνουν πιο συχνό καθαρισμό, προτείνω αναποδογύρισμα το πληκτρολογίου και ελαφρύ κοπάνισμα, πέρασμα τον πλήκτρων με ΠΟΛΥ καλά σταγγισμένο πανί με υγρό για τζάμια και στη συνέχεια καθαρισμό με οδοντόβουρτσα.
Αλλά και μια φορά κάθε 1-2 χρόνια δεν θα την γλιτώσουμε, θα πρέπει να κάνουμε και αυτό που λέει ο nitro.
Core i5 2500K,Xigmatek Gaia,Gigabyte GA-Z68AP-D3, 8GB Kingston HyperX 1600,MSI 6870 HAWK, Intel Postville 80GB, LG W2486L 24", Seagate Barracuda 7200.10 500GB, Altec Lansing FX3022,Optiarc 7240,NoName full ATX,Enermax Modu82+ 525W
Voodooman
Dangerous

Postby manos426f » Thu Dec 09, 2010 2:37 pm

Πολύ καλός οδηγός Nitro,έγινε sticky....
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή!

www.Ragequit.gr
manos426f
Επίτιμο Μέλος

Postby nitro912gr » Thu Dec 09, 2010 2:48 pm

Ευχαριστώ! :D
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby Bad Sector » Thu Dec 09, 2010 6:08 pm

manos426f wrote:Πολύ καλός οδηγός Nitro,έγινε sticky....

Νομίζω ήταν ήδη, εξ'ορισμού, sticky :-P
Image
Bad Sector
Deadly

Postby manos426f » Fri Dec 10, 2010 2:05 am

Ομολογώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τι λες... :)

www.Ragequit.gr
manos426f
Επίτιμο Μέλος

Postby nitro912gr » Fri Dec 10, 2010 2:48 am

manos426f wrote:Ομολογώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τι λες... :)

Λέει sticky με την έννοια του κολλώδες, γλοιώδες, λόγο της βρώμας :lol:
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby manos426f » Fri Dec 10, 2010 2:57 am

χαχαχα,σωστότατο,δεν πήγε το μυαλό μου!!!! :lol: :lol: :lol:

www.Ragequit.gr
manos426f
Επίτιμο Μέλος

Postby Deathbringer » Sat Jan 08, 2011 8:48 pm

1)Πολυ ωραιο και χρησιμο.
2)Αν το κανεις με την ηλεκτρικη σκουπα δεν θα ρουφηξεις και τα ασπρα(ενοω αυτα κατω απο τα κουμπια)?

Υ.Γ.Λογικα πρεπει να το κανω μια μερα που να μην ειναι η μανα μου σπιτι γιατι ετσι και δει τι εχει απο κατω...ζητω που καηκαμε!
http://www.kongregate.com?referrer=AllienKiller

>>>>>!!!!I hate Justin Bieber!!!!<<<<<

So many games to play,so little time to do it!!!!....
Deathbringer
Average

Postby nitro912gr » Sat Jan 08, 2011 9:08 pm

Στο δικό μου πληκτρολόγιο δεν είναι removable αυτά, οπότε όχι, αν στο δικό σου είναι, ε ναι μάλλον θα τα ρουφήξει.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Next

Return to Hardware/Software & Internet