Βικιπαίδεια, γιατί τόσο μικρή η Ελληνική;
Βικιπαίδεια, γιατί τόσο μικρή η Ελληνική;
Συζήτηση γύρω από θέματα και προβλήματα σε Hardware, Software και Internet.

Postby nitro912gr » Mon Nov 16, 2009 11:57 pm

Απορία το έχω ρε παιδιά, είναι κρίμα, τόσα και τόσα γράφουμε όλοι εμείς που ήμαστε στο internet, είτε στα blog μας, είτε στα φόρουμ είτε στα chat. Και στην Ελληνική Βικιπαίδεια είμαστε ακόμα στα 10,000+ άρθρα (46.321 για την ακρίβεια), τι λέτε να ξεκινήσουμε κάτι σαν διαδικτυακή εκστρατεία για να προωθήσουμε την όλη φάση, να γράψει ο κόσμος άρθρα εκεί, να μεγαλώσει η βάση γνώσεων;

Γιατί δηλαδή να είμαστε ένας λαός του στυλ "αν δεν φαίνεται το όνομα μου και ο κόπος μου, χέστηκα (καθόλου ευγενικό) σιγά μην ασχοληθώ" ?

Εγώ έχω αρχίσει αυτές τις μέρες και σιγά σιγά γράφω το άρθρο για την σειρά των Apple MacBook, γιατί δεν καταπιάνεστε και εσείς με κάτι; :ugeek:
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby RCkiller » Tue Nov 17, 2009 2:50 am

Παρόλο που ήδη υπάρχει, είναι πολύ μικρό. Σε ευχαριστώ πολύ για το ερέθισμα, θα κάτσω να αναπτύξω το άρθρο για την Microsoft.
RCkiller
Dangerous

Postby nitro912gr » Tue Nov 17, 2009 10:15 am

Πέρα από την πλάκα ελπίζω να το κάνεις. :)
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby ShadowDancer » Tue Nov 17, 2009 11:23 am

40.000 άρθρα δεν είναι λίγα. Βέβαια, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις μεγαλύτερες εγκυκλοπαίδιες αλλά και πάλι οι πληροφορίες που υπάρχουν εκεί δεν είναι και λίγες.

Αν και δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα την Ελληνική βικιπαίδια (Στην Εγγλέζικη μπορείς να βρείς τα πάντα), εχω δει οτι περιλαμβάνει τα βασικότερα άρθρα,όπως χώρες, πληροφορίες σχετικά με την Ελλάδα, κτλ. Ωστόσο, δεν εχεις και άδικο. Είναι κρίμα να υπάρχουν χιλιάδες Ελληνες χρήστες που να συνισφέρουν στην Εγγλέζικη βικιπαιδία και να μην έχουν κάνει ούτε μια τροποποίηση στην Ελληνική, διευρύνοντας έτσι το χάσμα μεταξύ των δύο ιστοτόπων. Εκτός απο αυτό, αρκετά απο τα "βασικά" άρθρα (όπως πχ αυτό που αναφέρεται και πιο πάνω), αν και υπάρχουν είναι σε μορφή stub (χρειάζονται επέκταση, δηλαδή).

Θα καθίσω και εγώ να αναπτύξω το άρθρο για το PC Master (Link:http://el.wikipedia.org/wiki/PC_Master)
Image
ShadowDancer
Dangerous

Postby nitro912gr » Tue Nov 17, 2009 11:36 am

Κοίτα δεν είναι ανάγκη να αναπτύξεις κάτι, μπορείς να κάνεις μια μετάφραση-προσαρμογή στα ελληνικά κάποιου άρθρου από την αγγλική βικιπαίδεια, δεν είναι και εύκολο, γιατί μιλάμε για προσαρμογή και όχι στείρα μετάφραση.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby Kuv » Tue Nov 17, 2009 3:44 pm

Woka wrote:
Θα καθίσω και εγώ να αναπτύξω το άρθρο για το PC Master (Link:http://el.wikipedia.org/wiki/PC_Master)

YOU WIN!!!!
Kuv
Deadly

Postby Pérez » Fri Nov 20, 2009 11:07 pm

Στις αρχές Νοεμβρίου 2009 έγινε ανανέωση της ιστοσελίδας του περιοδικού, η οποία μετρούσε τρεις δεκαετίες ζωής.

Ποιος το έγραψε αυτό; :ΡΡΡ
prosexw pou vazw to pouli mou k tin ypografi mou.
Pérez
Deadly

Postby nitro912gr » Sat Nov 21, 2009 12:13 pm

Pérez wrote:
Στις αρχές Νοεμβρίου 2009 έγινε ανανέωση της ιστοσελίδας του περιοδικού, η οποία μετρούσε τρεις δεκαετίες ζωής.

Ποιος το έγραψε αυτό; :ΡΡΡ

επί ARPAnet ξεκίνησε, αλλά οκ, μερικά info είναι πολύ καλά κρυμμένα :lol:
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby Dtm » Mon Nov 30, 2009 2:17 am

Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα της ελληνικής wikipedia oι διαχειριστές δεν έχουν αφήσει πολιτική για πολιτική που δεν έχουν παραβιάσει.

Καθημερινά φράζονται κάτω από συνοπτικές διαδικασίες καινούργιοι χρήστες με την αιτιολογία πως τάχα έκαναν κατάχρηση πολλαπλών λογαριασμών.
Αυτή η αιτιολογία βολεύει τους διαχειριστές δίοτι ένας χρήστης που υποτίθεται πως έχεις περισσότερους από έναν λογαριασμό μπορεί να φραγεί απευθείας διαγράφοντας από το ιστορικό όλες τις συνεισφορές του προκειμένου να μην υπάρχουν τυχόν αποδείξεις αλλιώς θα έπρεπε να αποφασίσει η κοινότητα για την αποπομπή του.

Έτσι όποτε διαφωνούν με αλλαγές που γίνονται στα άρθρα από ανώνυμους και κανονικούς χρήστες φράζονται.
Σύμφωνα όμως με την πολιτική της κοινότητας πρέπει να προηγηθεί «διάλογος» και να βρεθεί η λύση στην τυχόν διαφωνία.

Να σημειωθεί πως πρόσφατα είχε γίνει ομαδικός αποκλεισμός χρηστών που συνεισφέρουν από Forthnet και Tellas με την αιτιολογία πως δέχτηκαν παρενοχλήσεις από χρήστες αυτών των εταιριών ενώ προ ολίγων ημερών έγινε αποκλεισμός όλων των εταιριών!!!

Πριν περίπου έναν χρόνο αρνήθηκαν με την δικαιολογία πως είναι ανεπιθύμητοι, μαθητές του γυμνασίου της Ηλιούπολης σε συνεργασία με τους καθηγητές τους, στα πλαίσια γνωριμίας με την wikipedia, να συνεισφέρουν με λήμματα που δεν υπήρχαν στην κοινότητα με αποτέλεσμα τον άμεσο αποκλεισμό τους!!!

Αποτέλεσμα όλων αυτών των ενεργειών είναι η ελληνική κοινότητα να μην ξεπερνάει τους 15 καθημερινούς χρήστες...άλλη μια Ελληνική πραγματικότητα.
Dtm
Escape Capsule

Postby nitro912gr » Mon Nov 30, 2009 11:35 am

Και δεν μπορεί να γίνει κάποια καταγγελία προς τους υπεύθυνους σχετικά;
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby Elminster » Wed Dec 02, 2009 3:36 pm

Η ελληνική Βικιπαίδια βρίσκεται κάτω από τον ασφυκτικό έλεγχο μιας μικρής οργανωμένης ομάδας που εκπροσωπεί και προωθεί διάφορα "ειδικά" συμφέροντα. Δυστυχώς η ομάδα αυτή, με την ανοχή 4-5 τακτικών συντακτών που έχουν αποφασίσει να μην την πηγαίνουν κόντρα, έχει το πάνω χέρι εκεί μέσα.
Elminster
Escape Capsule

Postby nitro912gr » Wed Dec 02, 2009 4:15 pm

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα πάντως, και φαντάζομαι ότι η αξιοπιστία 2(;) ατόμων που γράφτηκαν για να απαντήσουν μόνο σε αυτό το θέμα, είναι τουλάχιστον, αμφισβητήσιμη.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby PANATHA » Wed Dec 02, 2009 11:22 pm

οπως ξερεις νιτρε οι ανθρωποι που εχουν ανωτερη θεση απο αλλους και εξυπηρετουν συμφεροντα δεν πιανονται ποτε μα ποτε
Coolermaster HAF922/Intel Core2Quad Q9400/Gigabyte EP43T-USB3/NVIDIA GTX470/2X2GB Mushkin Blackline Stilleto 2000Mhz/OCZ Agility 3/WD Caviar Black 500GB/WD Caviar Green 1TB
PANATHA
Competent

Postby nitro912gr » Thu Dec 03, 2009 10:23 am

PANATHA wrote:οπως ξερεις νιτρε οι ανθρωποι που εχουν ανωτερη θεση απο αλλους και εξυπηρετουν συμφεροντα δεν πιανονται ποτε μα ποτε

Α ωραία, ας δεχθώ κάτι σαν αλήθεια τότε, γιατί το είπανε 2 άσχετοι που μόλις γράφτηκαν εδώ. ναι;
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Return to Hardware/Software & Internet