Ανανέωση Στην Παιδεια.
Ανανέωση Στην Παιδεια.
Μηνύματα εκτός θεματικής κατηγορίας, μπάζα και σαβούρες.

Postby Stevetb2001 » Sun Feb 01, 2009 3:01 pm

Είναι σίγουρο, πως εντός του έτους θα δούμε ριζικές αλλαγές σε αυτό το σύστημα. Ήδη ο καθηγητής γλωσσολογίας , ορίστηκε ως αυτός που θα πάρει την τελική απόφαση.

Λέγεται πως οι εξετάσεις θα καταργηθούν τελείως (αυτες για εισαγωγη ΑΕΙ+ΤΕΙ).Ακούγεται οτι η είσοδος θα είναι εντελώς ελεύθερη, με διαφορετικά κριτήρια απο τα σημερινά.

Γενικά όλο το λύκειο θα αναδιαμορφωθεί ώστε να μην αποτελεί αγγαρεία.

Αυτά είναι όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα στα ΜΜΕ.

Τι άποψη έχετε για αυτές τις αλλαγές;
Είναι απαραίτητες;
 Είναι πυροτέχνημα για ψήφους;
 Η εισαγωγή στα ΑΕΙ είναι καλή ως έχει;
 Συμφωνείτε με την ελεύθερη είσοδο στα ΑΕΙ;

Stevetb2001
Competent

Postby clique » Sun Feb 01, 2009 6:18 pm

Θεωρώ ότι μία νέα διαδικασία εισόδου στα πανεπιστήμια θα βοηθήσει για τον απλούστατο λόγο, ότι οι πανελλήνιες θεωρούνται ως ένα "κατά τη γνώμη μου" απλό δείγμα διαβάσματος.Κανένας δεν νομίζω ότι είναι αρκετά υπεύθυνος στα 18 του, να ξεπεράσει τον εαυτό του και να ωριμάσει επειδή ένα σύστημα του το επιβάλει.Η ελεύθερη είσοδος ισχύει σε όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικου (Γαλλία, Αγγλια, Γερμανία, Ιταλία, Η.Π.Α.).Παρόλαυτα δεν βλέπω με καλό μάτι την εν λόγω κίνηση, κυρίως επειδή φαινόμενα όπως ο αιώνιος φοιτητής, έχουν ριζώσει στην χώρα μας.Παράλληλα πιστεύω ότι αποτελεί κίνηση που θα εξυπηρετήσει συμφέροντα αναφορικά με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.Όχι ότι είμαι εναντίον τους, αλλά θεωρώ καθήκον του κράτους να ενδιαφερθεί ουστιαστικά για την εκπαίδευση που προσφέρει...
clique
Average

Postby Stevetb2001 » Sun Feb 01, 2009 6:32 pm

Ωραία τα λες. Ξέρεις με ποια κριτήρια στις ξένες χώρες μπαίνουν οι φοιτητες στα πανεπιστήμια; Για παράδειγμα, αν είναι ελεύθερη η είσοδος και η Χ σχολή δέχεται 100 φοιτητές ετησίως, πώς γίνεται το ξεκαθάρισμα;

Όσο για αυτό που λες για τα ιδιωτικά, συμφωνώ. Το αστείο είναι πως τώρα δημιουργούν άλλα 13 (!!!) ΤΕΙ και 3 ΑΕΙ (νομίζω). Εδώ δεν χρηματοδοτούν τα ήδη υπάρχοντα, τι τα θέλουν τα νέα; Ίσως, τώρα με το νέο σύστημα θέλουν να υπάρχουν πολλές θέσεις...μην μείνει κόσμος απ'έξω.
Stevetb2001
Competent

Postby tsirigotis » Sun Feb 01, 2009 6:37 pm

εγω λεω πως το βασικοτερο για την βελτιοση της παιδειας ειναι η καλυτερη οργανωση και χρηματοδοτηση  οσο για την ελευθερη προσβαση εξαρτατε απο τον τροπο που θα υλοποηθει
tsirigotis
Above Average

Postby Irenicus » Sun Feb 01, 2009 6:43 pm

Εν τω μεταξύ, εγώ δεν έχω πάρει βιβλία για ένα μάθημα που το δίνω την Τρίτη, παρόλο που έχω δηλώσει να πάρω σύγγραμμα. Διακιολογία, η καθυστέρηση της αποστολής των καταλόγων από το Υπουργείο στον εκδοτικό όικο (που εμείς σαν Βιολογικό τους είχαμε στείλει 2 βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα στο υπουργείο), με αποτέλεσμα να μην έχει τυπωθεί η απαιτούμενη ποσότητα. Αλλα εγώ πρέπει να διαβάσω για αυτό το μάθημα (με φωτοτυπίες τη βγάζω). Κατά τ'άλλα, μου μιλάνε για μεταρρύθμιση. Αν δεν διορθώσουν το χάλι που έχουν μέσα στον ίδιο το χώρο εργασίας τους, πώςε θα φτιάξουντην Ανώτατυη Εκπαίδευση;

Τώρα βέβαια από την άλλη, είχε έρθει ο Σπηλιωτόπουλος, νέος υπουργός, θα κάνανε κανά παρτάκι. Λόγικό είναι μετά να ξεχάσουν να στείλουν τους καταλόγους των δικαιούχων... ffs (c)
PC Master Parody - Hitler is informed about Manos426f
http://www.youtube.com/watch?v=MZdaWZBQWnM
Irenicus
Deadly

Postby nikole » Sun Feb 01, 2009 6:45 pm

Stevetb2001 wrote:Όσο για αυτό που λες για τα ιδιωτικά, συμφωνώ. Το αστείο είναι πως τώρα δημιουργούν άλλα 13 (!!!) ΤΕΙ και 3 ΑΕΙ (νομίζω).

Ναι είναι από τα άγραφα εδώ τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ που έχουμε τώρα έχουν ποιος ξέρει πόσες κενές θέσεις και πάνε και κάνουν και άλλα.
Επίσης αυτό με το αιώνιος φοιτητής δεν πιστεύω να ισχύει άμα θα γίνει ελεύθερη η είσοδος αλλά μάλλον ασπούμε ότι θα πρέπει να τελειώσεις σε συγκεκριμένα χρόνια. Στην Κύπρο που μου έχουν πεί τουλάχιστον για το μαθηματικό είναι ότι αν κόβεσε σε ένα μάθημα ορισμένες φορές ή δεν πηγαίνεις στα μαθήματα σε κόβουν από την σχολή. Κάτι τέτοιο δε θα με ενοχλούσε διότι έτσι όλοι θα πηγαίναν στα μαθήματα και θα γινόταν πραγματική δουλειά.
nikole
Dangerous

Postby tsirigotis » Sun Feb 01, 2009 6:47 pm

εγω εχω κανει ετηση μεταγραφης που  ειναι σιγουρη λογω πολυτεκνιας στης 10-11-2008 και ακομα να βγει για να παρω τα βιβλια και μετα μας πειραξε η ελευθερη προσβασηtsirigotis39845,7006365741
tsirigotis
Above Average

Postby Stevetb2001 » Sun Feb 01, 2009 6:54 pm

Αυτο με τα βιβλία είναι απαράδεκτο. Εδώ υπάρχουν φοιτητές που αποφοίτησαν και ακόμα περιμένουν βιβλία!
Stevetb2001
Competent

Postby tsirigotis » Sun Feb 01, 2009 7:03 pm

γα**** τα εχει γινει η παιδεια αυτο που χρειαζεται μαλλον ειναι ριζικη αναδιαρθροση (δυσκολη λεξη ) οπως και ολο το κρατος
tsirigotis
Above Average

Postby geohack » Sun Feb 01, 2009 7:34 pm

Stevetb2001 wrote:Ε
Τι άποψη έχετε για αυτές τις αλλαγές;
Ακολούθως:

Είναι απαραίτητες;
ΝΑΙ

Είναι πυροτέχνημα για ψήφους;
Αν πραγματοποιηθούν ποσώς με ενδιαφέρει το αν είναι ή όχι

Η εισαγωγή στα ΑΕΙ είναι καλή ως έχει;
YGBSM

Συμφωνείτε με την ελεύθερη είσοδο στα ΑΕΙ;
ΝΑΙ
geohack
Dangerous

Postby killbillc12 » Mon Feb 02, 2009 9:35 pm

τουλάχιστον να γίνουν αλλαγές

αν είναι καλές/κακές ο χρόνος θα το δείξει

"You only KNOW half of what you THINK you know.... and half of that is wrong"
killbillc12
Deadly

Postby Gothictianos » Tue Feb 03, 2009 10:49 pm

Εγώ προσωπικά είμαι Β λυκείου φέτος κ θα προτιμούσα να επαναφέρουν τις πανελαδικές της δευτέρας κ να αυξήσουν τις ώρες κατεύθυνσης αν είναι δυνατόν δηλαδή να κάνουμε 2 ώρες μόνο άλγεβρα (όσον αφορά τη θετική κ τεχνολογική) όσες δλδ κανουμε κ θρησκευτικά άλλωστε όσοι ήσασταν ή είστε στην Β λυκείου σε τεχνολογική/θετική ξέρετε πως η άλγεβρα είναι πιο σημαντική κ απο τα μαθηματικά κατεύθυνσης κ θα μας χρειαστεί περισσότερο στην Γ

Gothictianos
Dangerous

Postby Nick77 » Tue Feb 03, 2009 10:59 pm

Δεν υπάρχει υποδομή για να γινει ελεύθερη είσοδος στα πανεπιστήμια. Ήδη μπαίνουν γύρω στα 200 άτομα σε μια σχολή, προστίθενται και 150 περίπου ακόμα με κατατακτήριες, μεταγραφές (νόμιμες και μη) και γεμίζει το πανεπιστήμιο φοιτητές. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει το λεγόμενο προπαρασκευαστικό έτος. Ένας χαμένος χρόνος θα είναι.

Όσο και λάθος να είναι οι Πανελλήνιες εξετάσεις και όσο και αν δεν μπορεί να αποτελέσει ασφαλές κριτήριο για την αξία κάποιου, τουλάχιστον ήταν έως τώρα το μόνο αδιάβλητο εξεταστικό μέσο σε κάθε κλίμακα.

Πιστεύω πως όλα τα σενάρια είναι στη σφαίρα της φαντασίας και απλώς προεκλογικός κράχτης. Άλλωστε η κυβέρνηση θα πέσει στις επόμενες εκλογές και η επόμενη θα έχει στο νου της να εφαρμόσει άλλα πράγματα.

Τα ίδια ακούμε και τόσα χρόνια για αλλαγές στον τρόπο εξέτασης των υποψηφίων οδηγών, για εξετάσεις σε ειδικές πίστες στο Υπουργείο, μπαρουφολογίες για εξέτασση eco driving, και το μόνο νέο πράγμα είναι 10-15 ερωτήσεις σχετικές με την οικονομική οδήγηση στις εξετάσεις για τα σήματα.

Ελλάδα: η χώρα με τα περισσότερα λόγια και τις λιγότερες πράξεις.
Nick77
Average

Postby eidolon » Tue Feb 03, 2009 11:02 pm

Gothictianos wrote:Εγώ προσωπικά είμαι Β λυκείου φέτος κ θα προτιμούσα να επαναφέρουν τις πανελαδικές της δευτέρας κ να αυξήσουν τις ώρες κατεύθυνσης αν είναι δυνατόν δηλαδή να κάνουμε 2 ώρες μόνο άλγεβρα (όσον αφορά τη θετική κ τεχνολογική) όσες δλδ κανουμε κ θρησκευτικά άλλωστε όσοι ήσασταν ή είστε στην Β λυκείου σε τεχνολογική/θετική ξέρετε πως η άλγεβρα είναι πιο σημαντική κ απο τα μαθηματικά κατεύθυνσης κ θα μας χρειαστεί περισσότερο στην Γ

humpfh,και'γω β'λυκείου θεωρητική,εδώ έχουμε άγχος για πανελλήνιες,μου θες να επιστρέψουν ΚΑΙ για την δευτέρα τάξη

BB, thanks for all the fun.
eidolon
Deadly

Postby DukeM » Tue Feb 03, 2009 11:11 pm

Δυστυχώς συμφωνώ με τον Nick77. 1-2 μεμονωμένα μέτρα "αναβάθμισης" δεν πρόκειται να αλλάξουν και πολλά πράγματα στην υπάρχουσα κατάσταση. Αν έχει σκοπό κάποιος επιτέλους να εξετάσει ολοκληρωτικά το θέμα της παιδείας στην Ελλάδα και να το αναμορφώσει πλήρως, να το υποστηρίξει και να το υλοποιήσει η πολιτεία, τότε εννοείται είμαι σύμφωνος. Αλλά κάτι τέτοιο δεν το βλέπω να γίνεται.
Υπομονή...
DukeM
Elite

Postby nikole » Tue Feb 03, 2009 11:14 pm

eidolon wrote:
Gothictianos wrote:Εγώ προσωπικά είμαι Β λυκείου φέτος κ θα προτιμούσα να επαναφέρουν τις πανελαδικές της δευτέρας κ να αυξήσουν τις ώρες κατεύθυνσης αν είναι δυνατόν δηλαδή να κάνουμε 2 ώρες μόνο άλγεβρα (όσον αφορά τη θετική κ τεχνολογική) όσες δλδ κανουμε κ θρησκευτικά άλλωστε όσοι ήσασταν ή είστε στην Β λυκείου σε τεχνολογική/θετική ξέρετε πως η άλγεβρα είναι πιο σημαντική κ απο τα μαθηματικά κατεύθυνσης κ θα μας χρειαστεί περισσότερο στην Γ

humpfh,και'γω β'λυκείου θεωρητική,εδώ έχουμε άγχος για πανελλήνιες,μου θες να επιστρέψουν ΚΑΙ για την δευτέρα τάξη

Θα διαφωνήσω πιστεύω ότι ήταν καλό που είχε και στη β πανελ.
Εμένα με βοήθησε να μπω στο κλίμα των πανελλαδικών και έτσι όταν στη Γ πήγα να γράψω ήξερα τι να περιμένω.

nikole
Dangerous

Postby geohack » Wed Feb 04, 2009 12:19 am

Περιμένετε λίγο....

Είπε ο Παπανδρέου "να βάλουμε OLPC"...Είπατε "είναι μικρή αλλαγή, μικρό μέτρο κλπ."

Είπε ο Μπαμπινιώτης "να αλλάξουμε τον τρόπο εισαγωγής"...Είπατε "είναι μικρή αλλαγή, μικρό μέτρο κλπ."

Ό,τι κι αν προτείνεται είναι "μικρή αλλαγή και μικρό μέτρο". Σκεφτήκατε ποτέ ότι όλα αυτά τα μικρά όταν εφαρμοστούν μαζί, είναι μια μεγάλη αλλαγή; Δεν μπορεί κάποιος να εξαφανίσει κάτι και να το δομήσει από το 0...Υπάρχει μια βασική ιδέα και την εξελίσσεις. Ούτε αυτή η ιδέα είναι μονομπλόκ, αποτελείται από δεκάδες μικρότερες ιδέες, οι οποίες ταιριάζουν μεταξύ τους, και οι οποίες πρέπει να προταθούν και να εξελιχθούν μεμονωμένα. Αν ξεκινήσεις από το 0 και με σκέψη μονολιθική είναι πιο πιθανό να σου βγεί χάλια γιατί δεν έχεις επίγνωση του πως τελικά θα λειτουργήσει συστημικά το όλο ζήτημα.

Σίγουρα, υπάρχουν ζητήματα όπως η ποιότητα των εκπαιδευτικών και η ποιότητα των βιβλίων, τα κομματόσκυλα και τα εργαστήρια από το 1936 τα οποία είναι μείζονα θέματα, αλλά η αλλαγή επέρχεται σιγά-σιγά και με σωστά βήματα, μικρά ή μεγάλα. Παράδειγμα φέρνω το ΤΕΙ που ήμουν: όλοι λέγανε "υποβάθμιση", "απαξίωση", "δεν μαθαίνουμε τίποτα". Μετά φέρανε 5-6 σοβαρούς και βαρβάτους, έγιναν αναβαθμίσεις στα εργαστήρια, στις γνώσεις, στα μαθήματα, συντελέστηκε πραγματικά αξιοθαύμαστη (για το ελληνικό δημόσιο) δουλειά.

Το αποτέλεσμα ποιό ήταν; Όλοι οι φοιτητές γκρινιάζουν "μα ΤΕΙ είμαστε τι νομιζουν ότι βάζουν", "ωχ που έμπλεξα τώρα καλά ήτανε οι προηγούμενοι που σε περνούσαν εύκολα", "ωχ εργαστήριο 3D; Έλα μωρέ που να χρησιμεύσει τώρα αυτό;"

Εγώ αυτό που κατάλαβα από όλη αυτή τη διαδικασία είναι ότι μονίμως θα γκρινιάζουμε γιατί ζούμε στον κόσμο μας. Περιμένουμε να έρθει κάποιος με το μαγικό ραβδί και να φτιάξει έναν κόσμο όπως στις ταινίες, όπου θα αποφοιτείς από σχολή επιπέδου Χάρβαρντ διαβάζοντας μισό απόγευμα, και μάλιστα να τον φτιάξει με τη μια, αυτόματα, να αλλάξει όλη η ελληνική κοινωνία και όλα τα εργασιακά συστήματα αυτόματα, και να γίνει μια τεράστια αλλαγή, χωρίς να ανοίξει μύτη. Η βλακεία που μας δέρνει δεν μας αφήνει να αλλάξουμε γιατί θέλουμε να αλλάξουμε, κολλάμε ότι τα θέλουμε όλα τώρα και χωρίς να αλλάξει η φραπεδοφιλοσοφία μας....
geohack39847,9434143519
geohack
Dangerous

Postby SOMEONE » Wed Feb 04, 2009 12:30 am

^Είσαι πολύ τυπάς και σωστός
SOMEONE
Dangerous

Postby kesnar » Wed Feb 04, 2009 1:23 am

Βαριεμαι να διαβασω τι λετε παντως πιστευω πως οι
πανελληνιες δεν ειναι καλες αλλα αυτην την στιγμη δεν
μπορει να αλλαξει κατι για εμας...
Αν ειναι να γινει μια πραγματικη αλλαγη πρεπει να
ξεκινησει απο το δημοτικο και μαλιστα απο την 1η
δημοτικου ουτε καν απο την 2α...

Το αλλο που ακουσα για να μετραει ο βαθμος ολων των
ταξεων του λυκειου για τις πανελληνιες...και το λες
τωρα?!?Δηλαδη τι οταν τελειωσουμε θα μας πεις οτι επρεπε
να ειχαμε δωσει και μπουρδολογια και ετσι ο βαθμος σας
πεφτει σαν να ειχατε γραψει μπουρδολογια 0?!?Μας
δουλέυει?!?
Oh, judge, your damn laws: the good people don't need them and the bad people don't follow them, so what good are they? - Ammon Hennacy

Flash Games Reviews(η κατι τετοιο τελος παντων...)
kesnar
Deadly

Postby headless » Wed Feb 04, 2009 2:06 am

@kesnar:Αν βαριέσαι να διαβάσεις τί γράφουν οι άλλοι,πές μας έναν καλό λόγο γιατί κάποιος να διαβάσει αυτά που γράφεις εσύ.
Image
headless
Deadly

Next

Return to Off Topic