Πες μου τι μουσική ακούς...
Πες μου τι μουσική ακούς...
Μηνύματα εκτός θεματικής κατηγορίας, μπάζα και σαβούρες.

Postby Viking » Sat Aug 16, 2008 9:56 pm

headless wrote: Σόρυ αν σε απογοητεύσω,αλλά αυτό που κάνει ο Φοίβος δε μπορείς να το κάνεις που να χτυπάς τον πισινό σου χάμω.
Δυστυχώς δεν είναι φίλος μου,αν και τον έχω γνωρίσει (πολύ παλιότερα όμως,πρίν γίνει φίρμα)
Ας πώ λοιπόν και δυο λόγια γι'αυτόν,έτσι για να μαθαίνετε και κάτι σ'αυτό το forum και να μην πετάτε αβασάνιστα την κοτσάνα σας ο καθένας.

Όταν τον γνώρισα ο Φοίβος ήταν σ'ένα ρόκ γκρουπάκι στο οποίο έπαιζε πλήκτρα ένας γνωστός μου.
Κάνανε πρόβες στο πατρικό του στην Καισαριανή,του οποίου το υπόγειο είχε μετατρέψει σε studio.
O ίδιος ποτέ δεν είχε οικονομικό πρόβλημα,ήταν από εύπορη οικογένεια.
Κάτω στο υπόγειο είχε της παναγιάς τα μάτια από μηχανήματα,μόνο η drums με την βάση της και τη μικροφωνική της έκανε (τότε) πάνω από 2 εκ. δραχμές.
Κάποια στιγμή λοιπόν κάνανε ένα demo σε πόπ στύλ,στο οποίο τραγούδαγε μια κοπελίτσα με το όνομα Βίκυ Χαρίτου.
Το demo αυτό λοιπόν άρεσε σε κάποιους,και η Βίκυ έκανε έναν δίσκο με τραγούδια καιτου Φοίβου.
Έκανε κι ένα καλό σουξέ που ακούστηκε αρκετά,το Στύλ.
Στη συνέχεια βέβαια η Βίκυ χάθηκε,ο Φοίβος όμως έγραψε για την Γαρμπή (ανερχόμενο αστέρι τότε) και η καριέρα του απογειώθηκε.

Τώρα,15 χρόνια μετά περίπου,έχει φτάσει σ'ένα σημείο που όλες οι φίρμες τον παρακαλάνε να τους δώσει κανα τραγουδάκι.
Γιατί;Γιατί έχει το άγγιγμα του Μίδα,ξέρει να γράφει σουξέ.
Έχει γράψει για τους πάντες,από Βοσκόπουλο και Τερζή μέχρι Βανδή και Έλλη Κοκκίνου,από ζειμπέκικα,πόπ,μπαλάντες,ροκάκια,χορευτικά,ό,τι μπορείς να φανταστείς.
Βάλε ένα τραγούδι του σε δυνατή ένταση και άκου πόσο κρυστάλινες είναι οι ενορχηστρώσεις του,πόσο προσεγμένα τα εφέ του,πόσο έξυπνα τα ηχητικά του ευρήματα.
Ξέρει να αναδεικνύει την φωνή του ερμηνευτή,ακόμα κι αν αυτή είναι για τα πανηγύρια (Γονίδης π.χ.)

Και γιατί το κάνει;Εγώ νομίζω πιο πολύ για την πλάκα του.
Τον είδες ποτέ να βγεί στην tv,ή να απασχολήσει τα περιοδικά;Ποτέ.
Εδώ με το ζόρι πάει στις απονομές των χρυσών δίσκων του.
Θα μου πείς ίσως,χαραμίζει το ταλέντο του.
Ίσως αλλά,από την άλλη τί να κάτσει να γράψει;Ρόκ όπερα ξερω γώ;
Ή έντεχνα για να τα παίζει ο Δημήτρης Ζερβουδάκης στο Σταυρό του Νότου;
Όσο γι'αυτούς που λένε οτι κλέβει κλπ,ένα έχω να πώ:τον ζηλεύουν θανάσιμα.

Α,και σ'αυτό που είπα πρίν με επιβεβαιώνεις όλο και περισσότερο μ'αυτά που γράφεις.
Είσαι πανάσχετος από μουσική,παραδέξου το,δεν είναι ντροπή.Κι αν θές στο λέω και face to face,δεν έχω κανένα πρόβλημα.

τα είπες όλα...μην ασχολείσαι με μπουρδολόγους-εξυπνάκιδες-σπασίκλες...δεν αξίζει
Viking
Harmless

Postby vatraxos » Sat Aug 16, 2008 10:12 pm

Viking wrote:...μην ασχολείσαι με μπουρδολόγους-εξυπνάκιδες-σπασίκλες...

Βλέπω επέστρεψες με ακλονητα επιχειρήματα! 

Viking wrote:εξυπνάκιδες

με καλύτερη ορθογραφία....

Viking wrote:τα είπες όλα...

Και κυρίως με επιχειρήματα δικα σου!

(δεν έχω να πώ τίποτε άλλο...ήσουν συγκλονιστικός!-once more-!)

ΕDIT:Σου πήρε πολύ ώρα καμάρι μου να τα κάνεις copy-paste όλα αυτά;
pappousvatraxos39676,8845601852
vatraxos
Above Average

Postby Viking » Sat Aug 16, 2008 10:20 pm

Εξυπνάκηδες...1000 συγγνώμη! (μικρότερο λάθος σίγουρα από το αππορίπτετε)
οfftopic:Δεν μίλησα ονομαστικά!Χμ...περιέργο που απαντάς...Και ναι ήμουν συγκλονιστικός!
ontopic: το γεγονός ότι η μουσική επηρεάζει τον χαρακτήρα μας δεν σημαίνει ότι μας χαρακτηρίζει ολικά.Χαρακτηρισμοί τύπου: άνθρωπος χαμηλών ηθών κτλ είναι εκτός τόπου και χρόνου.Και πάλι συγκλονιστικός.Viking39676,9013657407
Viking
Harmless

Postby $uperm@n » Mon Aug 18, 2008 1:38 pm

Αρχικά, θα πρέπει να πω πως ο Φοίβος πρέπει να είναι πολύ μεγάλο ταλέντο στον χώρο της μουσικής την οποία γράφει/συνθέτει, καθώς προτιμάτε από πολλούς καταξιωμένους (;) μουσικούς στην Ελλάδα, οι οποίοι μετά από κάθε του single/δίσκο όχι μόνο γίνονται φίρμες για τους επόμενους 2 μήνες, αλλά τα κονομάνε χοντρά.
Τιμή του και καπέλο του.
Προσωπικά, η μουσική του δεν μου αρέσει, αλλά πολλές φορές, όταν παίζει κάποιο τραγούδι σε κανά μπαράκι/κλαμπ/πάρτι έχω "τσακώσει" τον εαυτό μου να σιγοτραγουδά κρυφά το ρεφρέν. Για αυτό για μένα αυτός ο άνθρωπος είναι κάπως ξεχωριστός από τους υπόλοιπους συνθέτες: σου κολλάει κάτι ακόμα και αν το έχεις ακούσει 1-2 φορές, ακόμα ακόμα και αν δεν προτιμάς την μουσική του.
Σίγουρα είναι από τους καλύτερους στον χώρο όπου γράφει (μουσικό και γεωγραφικό).
Αλλά όπως είπε και ο Serlock, αυτα τα τραγούδια δεν έχουν διάρκεια. Σε 5 μήνες τα κακά του, σε 1, το πολύ 2 χρόνια τα μέτρια του, σε 3 χρόνια τα πολύ καλά του θα έχουν ξεχαστεί.
Η διαχρονικότητα που ισχύει σε μουσικές όπως η κλασική, η rock (μαζί και η metal), η jazz δεν ισχύει πουθενά αλλού.
Τα τραγούδια αυτά απλά ταΐζουν παρωδικά τους εκάστοτε συνθέτες και τραγουδιστές (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Φοίβο).
Τραγούδια των Scorpions, Pink Floyd, Black Sabbath, Iron Maiden, W.A.S.P., Led Zeppelin, Metallica ακούγονται ακόμα και σήμερα, άσχετα αν έχουν γραφτεί πριν 20-30 χρόνια. Το ίδιο ισχύει σε σαφώς μεγαλύτερη κλίμακα (όπου εκεί μετράμε αιώνες) στην κλασική μουσική. Μότσαρτ, Μπετόβεν, Bιβάλντι και τόσοι άλλοι...
Δεν λέω πως η μουσική που γράφει ο Φοίβος και οι όμοιοι του είναι κακή. Απλά, δεν πρόκειται να μείνει στην ιστορία, δεν πρόκειται να γραφτεί σε βιβλία όσο και να πουλήσει, όσο και να ακουστεί. Γιατί πολύ απλά δεν έχει την ζωτικότητα, τη χάρη των προηγουμένων. Είναι στεγνή, κολλημένη, αμετακίνητη.
Σίγουρα σε διασκεδάζει, σε κάνει να περνάς ωραία (άλλοστε αυτός είναι ένας από τους λόγους ύπαρξης της μουσικής) αλλά για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Πόσοι ακόμα και σήμερα δεν συγκινούμαστε όταν ακούμε τους Pink Floyd να "ορίονται" Vera στο The Wall; Τους Scorpions να παίζουν μαγικά το Holiday;
Σκοπός μου δεν είναι να σας πείσω να ακούσετε rock/metal, ή κλασική, jazz μουσική, παρά μόνο να πω την άποψή μου. Αυτό είναι δικαίωμα του καθενός, να ακούει ό,τι θέλει, χωρίς να δίνει λογαριασμό πουθενά.

Music is freedon.
blackmetal ist Krieg.

Rex  wrote:

Αλλά, ρωτάω εγώ τώρα, για ποιο λόγο βγήκατε τόοοοοοοσο οφτόπικ;

Τς τς τς τι ερωτήσεις είναι αυτές;
gil galad
$uperm@n
Dangerous

Postby gman » Fri Aug 29, 2008 8:06 pm

Μα καλα ειναι τελειως πυροβολημενοι οι ανθρωποι?Μου λενε δηλαδη εμενα οτι ειμαι προβληματικος επειδη ακουω Kiss,Guns N' Roses,που και που Iron Maiden.Ενω εκεινοι που μπορει να ακουγαν τα ιδια συγκροτηματα στην εφηβεια τους ειναι ενταξει κατα τ'αλλα ετσι?
gman
Average

Postby Tonaras » Fri Aug 29, 2008 10:40 pm

Να πω κάτι Ontopic?

Πράγματι διακρίνονται διαφορετικά χαρακτηριστικά στα άτομα που ακούν διαφορετική μουσική. Οι μεταλλάδες π.χ. έχουν μια επιθετικότητα-δεν-σηκώνω-μύγα-στον-κόρφο-μου νοοτροπία ενώ οι Rap-yo-nigga-Gangstas έχουν μια Ποζερο-ειμαι-και-πολύ-κουλ-και-θέλω-να-στο-δείξω νοοτροπία. Γενικά ισχύει αυτό που λένε "Πες μου τι μουσική ακούς να σου πω ποιος είσαι" ισχύει ΑΛΛΑ μόνο σε άτομα τα οποία επιρρεάζονται εύκολα και είναι στενόμυαλα, απλά αυτά που λέει το συγκεκριμένο άρθρο είναι τελείως κουφα... Γιατί οι μεταλλάδες δεν πάνε τα προφυλακτικά δεν κατάλαβα?
ΜΑΜΑ ΜΑΜΑ! ΤΟ FORUM ΜΕ ΚΡΑΖΕΙ!
Image
Tonaras
Dangerous

Postby $uperm@n » Fri Aug 29, 2008 10:42 pm

Tonaras wrote:... Γιατί οι μεταλλάδες δεν πάνε τα προφυλακτικά ...

Εθνική συνείδηση ρε! Με ένα παιδί/οικογένεια πως θα αμυνθούμε όταν κάνουν ντου οι Τούρκοι;
gil galad
$uperm@n
Dangerous

Postby Tonaras » Fri Aug 29, 2008 10:55 pm

Viking wrote: (μικρότερο λάθος σίγουρα από το απορρίπτετε)

Γραμματική Της Αρχαίας Ελληνικής wrote:
Λέξεις που αρχίζουν από ρ και γίνονται δεύτερο συνθετικό λέξης, διπλασιάζουν το ρ. π.χ. Απορρίπτω, από+ρίπτω

Δεν είναι μικρότερο το δικό σου λάθος γιατί αυτό ισχυε κυρίως στην Αρχαία Ελληνική γραμματική και σήμερα παίζεται για το πόσο θα ισχύει ακόμη? (τι σκ@τ@ το έγραψα το 19 στα αρχαία ;)

@Superman: α είμαστε και εθνικιστές ? (Kiddin)

Τώρα όσο για τον Φοίβο, νταξ έγραψε στην αρχή 1,2 σουξέ, αλλα τώρα έχει το όνομα γράφει βλακείες τις δίνει σε πιο μεγάλα ονόματα, αρέσουν στην μάζα (που συνήθως δεν μπορεί να ξεχωρίσει την ποιοτική μουσική) και πλουτίζει. Δηλαδή είναι ο Φοίβος πιο... "καλλιτέχνης" από τον Θοδωράκη ας πούμε? Κι'όμως τον ακούνε πιο πολλοί!

Μην αρχίσει κανείς να λέει βλακείες πως δεν ξέρω να αναγνωρίζω την ποιοτική μουσική επειδή ακούω black metal και τέτοια γιατί δεν είπα ποτέ ότι είναι ποιοτική μουσική (σας είδα έτοιμοι ήσασταν )

Tonaras39690,7756828704
Image
Tonaras
Dangerous

Postby Mean » Sat Aug 30, 2008 12:36 am

Tonaras wrote:
Μην αρχίσει κανείς να λέει βλακείες πως δεν ξέρω να αναγνωρίζω την ποιοτική μουσική επειδή ακούο black metal και τέτοια γιατί δεν είπα ποτέ ότι είναι ποιοτική μουσική (σας είδα έτοιμοι ήσασταν )

Με προλαβες, λολ.
Mark "Rent-boy" Renton: We would have injected vitamin C if only they had made it illegal!
Mean
Dangerous

Postby Irenicus » Sat Aug 30, 2008 2:19 pm

Ποιος σου είπε ότι οι μεταλλάδες δεν γουστάρουν προφυλακτικά; Εδώ οι Manowar έβγαλαν δική τους μάρκα: "The Warrior's Shield" (hail!!!)
http://store.magiccirclemusic.com/produ ... war-Condom -%22Warrior's-Shield%22-Natural
PC Master Parody - Hitler is informed about Manos426f
http://www.youtube.com/watch?v=MZdaWZBQWnM
Irenicus
Deadly

Postby cook » Sat Aug 30, 2008 3:02 pm

Irenicus wrote:Ποιος σου είπε ότι οι μεταλλάδες δεν γουστάρουν προφυλακτικά; Εδώ οι Manowar έβγαλαν δική τους μάρκα: "The Warrior's Shield" (hail!!!)
http://store.magiccirclemusic.com/produ ... war-Condom -%22Warrior's-Shield%22-Natural

epic!!!!!!!!   

υπαρχει και σε full chained shield?
κρεας....ο βασιλιας του τραπεζιου .....και του κρεββατιου..

"Computer games don't affect kids; I mean, if pac-man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.
cook
Deadly

Postby Mean » Sun Aug 31, 2008 1:04 am

"Now you can not only say f**k The World, you can do it as well."

ahahahahahahahahahahahah

EPIC
Mark "Rent-boy" Renton: We would have injected vitamin C if only they had made it illegal!
Mean
Dangerous

Postby $uperm@n » Sun Aug 31, 2008 3:32 am

Οι Manowar συνεχίζουν να μας εκπλήσουν. Όχι φυσικα μουσικά, άλλοστε ποτέ δεν το έκαναν, αλλά στο ότι εκεί που νομίζουμε ότι η ανθρώπινη χαζομάρα (λογοκρίνομαι :P) έχει φτάσει σε κάποιο όριο, έρχονται αυτοί και ανατρέπουν κάθε τέτοια θεωρία.

Τι epic και πίπες ρε; Τα άτομα είναι για σκότωμα.
gil galad
$uperm@n
Dangerous

Postby Tonaras » Sun Aug 31, 2008 12:59 pm

OTHER BANDS PLAY
MANOWAR... G@Y χαχαχ
Άσε τον τρελό/βλάκα στην τρέλα/βλακεία του ρε, έχει πλάκα
Image
Tonaras
Dangerous

Postby Elessar » Sat Sep 06, 2008 2:34 am

Τι έγινε ρε παιδιά, τα γύρισαν;

Αντιγράφω από το "άρθρο": [..]όσο και εάν ακούγεται παράξενο - όσοι αγαπούν την heavy metal είναι ήπιοι και διαθέτουν εσωτερική αρμονία.

Τελικά ότι τους κατέβει στο κλούβιο τους το κεφάλι γράφουν
Adventure Advocate

Το μεγαλύτερο ελληνικό site για adventures
Elessar
Dangerous

Postby Tom G » Sat Sep 06, 2008 12:18 pm

Elessar wrote: Τι έγινε ρε παιδιά, τα
γύρισαν
; Αντιγράφω από το "άρθρο": <span style="font-
style: italic;">[..]όσο και εάν ακούγεται παράξενο -
όσοι αγαπούν την heavy metal είναι ήπιοι και διαθέτουν
εσωτερική αρμονία.
</span>Τελικά ότι τους κατέβει στο κλούβιο
τους το κεφάλι γράφουν<span style="font-style:
italic;"></span>

Έλεος,μεγαλύτερες πίπες δεν έχω ακούσει.

Μοντς, σόρι για την κακή λέξη απλά μόνο έτσι μπορούν να
χαρακτηριστούν αυτά που γράφει...
O/S:Windows 7 Ultimate
M/B:Gigabyte 770T-D3L
CPU:AMD Phenom II X6 1055T
GPU:Sapphire Radeon HD6950
RAM:8GB Kingston,1333Mhz
Tom G
Dangerous

Postby $uperm@n » Sat Sep 06, 2008 4:22 pm

συντάκτης cosmo.gr wrote:Σύμφωνα με τον Νορθ επίσης, εκείνοι που επιλέγουν να
ακούνε έντονη μουσική είναι πιθανό να κερδίζουν πολλά χρήματα, ενώ
εκείνοι που ακούνε χαλαρωτική μουσική κερδίζουν λιγότερα, συμπέρασμα
που εξηγεί εν μέρει το γιατί πολλοί που οδηγούν ακριβά αυτοκίνητα
βάζουν τη μουσική στη διαπασών…

Δηλαδή είναι διόλου απίθανο κάποιος με αυτοκινητάρα να βάζει δυνατά την μουσική για να τον προσέξουν τα γκομενάκια (ή και γενικά να τον προσέξουν -να που δεν είναι ανάγκη να γίνει αστυνομικός, nitro-).
gil galad
$uperm@n
Dangerous

Postby soulis » Wed Sep 10, 2008 11:36 pm

$uperm@n wrote:
συντάκτης cosmo.gr wrote:Σύμφωνα με τον Νορθ επίσης, εκείνοι που επιλέγουν να
ακούνε έντονη μουσική είναι πιθανό να κερδίζουν πολλά χρήματα, ενώ
εκείνοι που ακούνε χαλαρωτική μουσική κερδίζουν λιγότερα, συμπέρασμα
που εξηγεί εν μέρει το γιατί πολλοί που οδηγούν ακριβά αυτοκίνητα
βάζουν τη μουσική στη διαπασών…
Δηλαδή είναι διόλου απίθανο κάποιος με αυτοκινητάρα να βάζει δυνατά την μουσική για να τον προσέξουν τα γκομενάκια (ή και γενικά να τον προσέξουν -να που δεν είναι ανάγκη να γίνει αστυνομικός, nitro-).

Δυνατη μουσικη στο αυτοκινητο για να ελξεις γυναικες = ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ
I want Dx11
soulis
Above Average

Previous

Return to Off Topic