2 μηνες και κατι Linux
2 μηνες και κατι Linux
Προβληματισμοί και σχόλια για χρήστες Linux, MacOSX, κτλ.

Postby Kingslayer » Sat Oct 27, 2012 12:08 am

Γυρισα στα windows, επειδη τα απαιτουσε ενα μαθημα προγραμματισμου c++ που κανουμε στο σχολειο, αλλα σημασια δεν εχει ο προορισμος αλλα το ταξιδι... (με πιανουν τα ποιτιτικα μετα τις 12, θα εχει κιαλα)
(Mint και Ubuntu, και τα 2 με Cinnamon 1.6, docky, faenza icon theme, Mint x gtk theme, mint x windows theme)

Τι εμαθα λοιπον με 2 μηνες καθημερινη, πολυωρη χρηση Λινουξ (οντας αρχαριος)?
Κερδισα παρα πολλα και γυρισα πολυ καλυτερος απο οτι ηρθα. Εμαθα τι γινεται στην απενταντι πλευρα, πως δεν υπαρχουν μονο τα windows αλλα υπαρχει ενας υπεροχος κοσμος. Φοβερες εφαρμογες, καταπληκτικη εμφανιση και πρακτικοτητα. Δεν το περιμενεις απο δωρεαν λογισμικο αλλα η εμπειρια ειναι σαφως ανωτερη απο αυτη που εχεις με τα Παραθυρα.
Επισης μπηκα σε διαφορα communities, πολυς κοσμος ετοιμος να βοηθησει σε καθε βημα, μικρο ή μεγαλο. Απο το πως να αλλαξω την γλωσσα μεχρι πιο περιπλοκα θεματα. Κατανοησα καλυτερα τον υπολογιστη, πως δουλευει και γενικα τι γινεται 'κατω απο το καπο'. Βρηκα εφαρμογες που υπαρχουν και για τα windows αλλα δεν τις ειχα ανακαλυψει και τωρα τις ξαναεγκατεστησα.

Τι θα μου λειψει? Καταρχας θα μου λειψει η αισθηση οτι ειμαι 'διαφορετικος', 'εναλακτικος' απο ολους τους αλλους, που νομιζω ειναι ενας απο τους λογους που θα ερχοταν καποιος σε λινουξ εστω και αν δεν το παραδεχεται. Οτι οποιος εβλεπε τον υπολογιστη αμεσως εκπλαγοταν και ηθελε να μαθει τι εναι αυτο και τι ειναι εκεινο. Θα μου λειψει η εμφανιση του desktop που ουτε Mac δεν την επιανε (λεμε τωρα :lol: ).
Θα μου λειψει σιγουρα το software center οπου ειχα σχεδον τα παντα με ενα κλικ. Η διαφορα εκει φαινεται ηδη. Επισης ενα απο τα πραγνατα που νιωθω οτι λοιπουν ειναι το expo mode οπου πηγαινα τον κερσορα στην γωνια της οθονης και αμεσσος ολα μου τα workspaces εμπαιναν σε ενα overview οπου μπορουσα να μετακινησω εργασιες και να κλισω εργασιες). Συνεχεια πιανω τον ευατο μου αν θελω να αλλαξω παραθυρο να πηγαινω εκει. Επισης δεν θα εχω banshee ενα φοβερο music player (σε λιγο θα το εχω). Ακομα και το τερματικο θα μου λειψει με την αμεσοτητα, ταχυτητα και απλοτητα του. Κυριως ομως η αισθηση της επιλογης, οτι καθε υπολογιστης με λινουξ ειναι διαφορετικος.

Τι χαρηκα που βρηκα στα windows?
Αμεση συμβατοτητα με οτιδηποτε χρειαζομαι χωρις αλχημειες. Την οικειοτητα του, οτι ξερεις τα παντα εκει περα. Το οffice που κακα τα ψεματα ειναι πολυ ανωτερο του libre αν θες εργασιες. Τα GAMES. Ο μεγαλος λογος. Αν μπορουσα να εχω games και το προγραμμα που χρειαζομαι για linux δεν θα εφευγα ποτε. Ξαναλεω πως η εμπειρια του desktop ηταν πολυ ανωτερη, αν και διαφορετικη.

Γενικα πλεον μπορω να συγκρινω τα windows με κατι αλλο, ξερω οτι δεν ειναι το μοναδικο και εχω παντα μια εναλακτικη λυση που προλαβα και αγαπησα παρα τον λιγο καιρο που περασα. Προτεινω σε ολους να το δοκιμασουν καθως η δυσκολια ειναι μυθος (στα ubuntu kai Mint)

(πολυ γραψιμο βραδιατικα)
Kingslayer
Competent

Postby headless » Sat Oct 27, 2012 7:59 am

Command line interface για windows υπάρχει και λέγεται Cygwin
Προσωπικά πάντως,αν και λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ και pc με windows,δεν νιώθω οτι "ξέρω τα πάντα εκεί πέρα"
Αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι το clipboard του Χ,κάνω συνέχεια άκυρα middle clicks. :P
Γενικότερα πάντως, κάπως έτσι όπως την περιγράφεις είναι η κατάσταση.
Αν και πλέον πολλά πράγματα είναι είτε web-based είτε cross platform,οπότε όλο και λιγότερη σημασία έχει ποιό λειτουργικό χρησιμοποιείς.

Off topic:
Μάθημα προγραμματισμού C++ στο σχολείο;
Do tell us more.
Image
headless
Deadly

Postby Kingslayer » Sat Oct 27, 2012 1:00 pm

Off topic:
απογευματινο μαθημα 1 μιση ωρα την εβδομαδα για τον Πανελληνιο Διαγωνισμο Πληροφορικης (η κατι τετοιο). Επισης κανουμε και ενα προτζεκτ οπου φτιαχνουμε χαρτες μεσω του unreal tournament 3 editor και θα τους παρουσιασουμε το Πασχα (αλλος ενας λογος για windows)
Kingslayer
Competent

Postby JimRaynor » Tue Oct 30, 2012 4:52 pm

[quote="Kingslayer"][/quote]Off topic:

Αυτο ή η ακαταμάχιτη γοητεία του dishonored που του άλλαξες τα φώτα σε μία ημέρα? :lol: :lol: :lol:
Last edited by JimRaynor on Tue Oct 30, 2012 11:26 pm, edited 1 time in total.
[CENTER]Image[/CENTER]
JimRaynor
Escape Capsule

Postby f2bnp » Tue Oct 30, 2012 7:04 pm

Kingslayer wrote:Off topic:
απογευματινο μαθημα 1 μιση ωρα την εβδομαδα για τον Πανελληνιο Διαγωνισμο Πληροφορικης (η κατι τετοιο). Επισης κανουμε και ενα προτζεκτ οπου φτιαχνουμε χαρτες μεσω του unreal tournament 3 editor και θα τους παρουσιασουμε το Πασχα (αλλος ενας λογος για windows)

Ωραία φάση. Είχα λάβει και γω μέρος στον ΠΔΠ, σε ποια τάξη είσαι;
Image
f2bnp
Deadly

Postby Kingslayer » Tue Oct 30, 2012 8:26 pm

A Λυκειου
Kingslayer
Competent

Postby f2bnp » Tue Oct 30, 2012 11:11 pm

Και γω Α' ήμουν όταν έλαβα μέρος, μου κίνησες το ενδιαφέρον τώρα, θα μπω να δω τι θέματα σας έχει :P
Image
f2bnp
Deadly

Postby BadSector » Wed Oct 31, 2012 12:24 am

Βασικά μπορείς να έχεις Windows και Linux ταυτόχρονα, τουλάχιστον με τις περισσότερες διανομές. Το Ubuntu για παράδειγμα όταν το εγκαθιστάς σε ρωτάει αν θέλεις να έχεις κια τα Windows και όταν ξεκινάει ο υπολογιστής επιλέγεις αν θες να bootάρεις σε Windows ή Ubuntu.
~bs~
BadSector
Average

Postby Kingslayer » Wed Oct 31, 2012 8:34 am

το ξερω, αλλα δεν εχει και πολυ νοημα καθως παντα στα windows θα κανω login γιατι ακομα και για δουλεια να εχω μπει αν μου ερθει να ανοιξω καποιο παιχνιδι θα πρεπει να κανω ρεσταρτ
Kingslayer
Competent

Return to Αλλα λειτουργικά