ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ!
Ανακοινώσεις, σχόλια, ερωτήσεις που αφορούν το περιοδικό PC MASTER

Postby ShadowCaster » Tue Jun 30, 2015 2:07 pm

Καλησπέρα σε όλους. Εν όψει του τελευταίου τεύχους PC Master που θα κυκλοφορήσει (το οποίο, πληροφοριακά, μάλλον θα είναι τελικά το 304 και δεν θα υπάρξει 305), θα θέλαμε ν' αφιερώσουμε λίγο χώρο από την ύλη σ' εσάς, τους αναγνώστες. Όποιος θέλει λοιπόν να πει δύο λόγια για το πως έζησε το περιοδικό τα 26 αυτά χρόνια, τον παρακαλούμε να απαντήσει σε αυτό το θέμα με μία σύντομη, περιεκτική, αποχαιρετιστήρια ανάρτηση. Όχι δακρύβρεχτα, όχι μοιρολατρικά, όχι κακόβουλα, αλλά με τον τρόπο που θα αποχαιρετούσε έναν παλιό φίλο, ακόμη και αν είχε διαφωνήσει μαζί του πολλές φορές. Ο διαθέσιμος χώρος για δημοσίευση είναι, φυσικά, περιορισμένος οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα δημοσιευτούν τα πάντα, αλλά θα κάνω ότι μπορώ επάνω σε αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Αναρτήσεις σε greeklish ή με flaming διάθεση θα διαγράφονται πάραυτα. Και, παρακαλώ, όχι σχολιασμός σε αναρτήσεις άλλων ή στο ίδιο το περιοδικό, εδώ θέλουμε τ' αποχαιρετιστήρια μηνύματά σας και μόνο, προκειμένου να δημοσιεύσουμε όσα περισσότερα μπορούμε στο τελευταίο τεύχος.

ΥΓ2. Επειδή ο χρόνος πιέζει, το περιθώριο εξαντλείται το ερχόμενο σαββατοκύριακο.
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby Boss time » Tue Jun 30, 2015 4:54 pm

α, ρε παυλο! ουτε εδω, ουτε ακομα και τωρα, δε συναντιομαστε..
οχι δακρυβρεχτα, οχι ετσι, οχι γιουβετσι. λογοκρισια αχρειαστη και ανουσια. ελεγχος στο πως θα βγει το συναισθημα του καθενος.

τελος παντων. επειδη δεν εχω κανενα ψωνιο να δω τα ποστς μου δημοσιευμενα, επειδη τον αποχαιρετισμο μου στο περιοδικο που με μεγαλωσε και το αγαπησα τον εχω κανει εκει που αξιζει, δηλαδη μεσα μου, εδω και καιρο, και κυριως επειδη ετσι κι αλλιως το ποστ μου θα παραβιαζε πολλες απ τις "κατευθυντηριες γραμμες" σου, σταματαω εδω.

αν θεωρεις τρολίστικο και φλέιμινγκ κι αυτο εδω το ποστ, σβηστο αφου το διαβασεις.
Boss time
Competent

Postby Pournelaos » Wed Jul 01, 2015 2:38 am

Κυκλοφορεί 7 Ιουλίου γράφει η compupress, τέλος πάντων, οι μακροχρόνιοι αναγνώστες θα περιμένουμε τα επόμενα τεύχη όταν θα γίνει η επανέκδοση του στο μέλλον σε μια καλύτερη εποχή.
Image
Pournelaos
Dangerous

Postby solaufein » Wed Jul 01, 2015 2:39 pm

Πήρα πρώτη φορά το περιοδικό κάπου στις αρχές του '90. Το περιοδικό με συντρόφευε και με έμαθε να αγαπώ τα games για πάνω από 15 χρόνια, γι'αυτό και θα έχει πάντα ένα ξεχωριστό χώρο στη καρδιά μου. Λυπάμαι που έφτασε το τέλος εποχής αλλά ακόμα και τα καλά πράγματα λήγουν κάποια στιγμή. Δε ξέρω αν το περιοδικό έγινε ζημιογόνο για τον εκδότη ή αν οι εποχές και οι κρίσεις χτύπησαν και εδώ, μα λίγο έχει σημασία.
Καλό κατευόδιο, οι gamers θα βρούμε τρόπο να τα ξαναπούμε, αν και η ηλικία έχει αρχίσει να μας "κυνηγάει" το πάθος μας δεν χαλαρώνει, θα είμαστε εδώ.
Image
solaufein
Dangerous

Postby vagelis_h » Wed Jul 01, 2015 3:49 pm

Δεν ήθελα ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο.. Ξεκίνησα να παίρνω το περιοδικό στις αρχές του 2000.. Κάθε μήνα αγωνία για το πότε θα βγει.. Ρούφηγμα των σελίδων και πολλές φορές λιώσιμο στο παιχνίδι που έδινε δώρο.. Αργότερα (πολύ) γράφτηκα κσι στο φόρουμ.. Φανταστικές στιγμές.. Μεγάλωσα με αυτό το περιοδικό, έμαθα απίστευτα πολλά πράγματα.. Όταν έγινε το ξήλωμα των συντακτών ήταν το πρώτο μεγάλο πλήγμα για μένα.. Ένιωσα πρώτη φορά να με προδίδει κάτι με το οποίο είχα δεθεί τόσο πολύ.. Σταμάτησα να το παίρνω.. Αραίωσα από το φόρουμ και σήμερα έκανα login μετά από πάρα πολύ καιρό.. Θα το πάρω το τελευταίο τεύχος για να κλείσει όμορφα αυτός ο κύκλος.. Μάλλον ήταν και η τελευταία φορά που έκανα login εδώ γιατί μετά τη σημερινή μέρα δεν θα ξαναμπώ.. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτό το έντυπο, στους ανθρώπους που πέρασαν από αυτό δίνοντάς του ζωή και χαρακτήρα και σε όλα τα μέλη αυτού του φόρουμ.. Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι..
CPU : AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2Ghz
GPU : Sapphire Radeon HD 5850 Toxic 1Gb
Mobo : Asus Crosshair III Formula
RAM : Corsair XMS3 DDR3 1333MHz 2*2Gb
Sound Card : Asus Xonar DX
PSU : Coolermaster M620 620 Watts
vagelis_h
Dangerous

Postby Sith_Ari » Wed Jul 01, 2015 4:41 pm

Στην απογοήτευση από την πολύ δύσκολη συγκυρία που βρίσκεται η χώρα, δυστυχώς η μοίρα το θέλησε να έρθει και να προστεθεί και το τέλος του περιοδικού το οποίο ταυτίστηκε με μερικές από τις πιο όμορφες παιδικές και εφηβικές μου αναμνήσεις !!
Ευχαριστώ όλους τους αρχισυντάκτες, Κράτσα, Γρίβα, Κουβόπουλο, Δημόπουλο, για τις τεράστιες προσπάθειες που κατέβαλαν και το ξεχωριστό στίγμα που ο καθένας τους ξεχωριστά έδωσε στο περιοδικό.
Ευχαριστώ και όλους τους συντάκτες που πέρασαν από το περιοδικό,- (*ήταν τόσοι πολλοί που δυστυχώς χρειάζεται τεράστιος χώρος ακόμα και για την ονομαστική παρουσίασή τους!!)-, μέσω των οποίων, θα τολμήσω να πω ότι ζούσα τα παιχνίδια πρωτού καν τα αγοράσω!!
Αντίο λοιπόν στις παιδικές μου αναμνήσεις,
Αντίο PCMaster !!
CPU:Athlon64 FX60 2,6GHz
Mobo:Asrock 939a785g
GPU:Gainward 560Ti 2GB PHANTOM
RAM:4 GB DDR 400MHz
PSU:ThermaltakeTPG850 Platinum
Tower:Coolermaster Elite 430
HDD:WD 2500AAJB 250gb / WD 5003ABYX 500gb
Oθόνη:Iiyama ProliteE1900s
Sith_Ari
Competent

Postby EvilEmperorZoRG GR » Wed Jul 01, 2015 5:24 pm

Με όλο το σεβασμό στην τελευταία συντακτική ομάδα, όποτε σκέφτομαι εποχές 2000-2005 με πιάνει μια νοσταλγία... Τότε ξεκίνησα να αγοράζω το PC Master και έχει μείνει στην μνήμη μου ως η καλύτερη εποχή του περιοδικού αλλά και των videogames γενικότερα... Κάθε μήνα περίμενα το νέο τεύχος όχι μόνο για το παιχνίδι δώρο, τα demo, τα walkthrough, τα reviews κτλ, αλλα για το παρείστικο στύλ και το τρόπο γραφής των συντακτών του που πιστεύω κανένα άλλο περιοδικό απ΄όσα αγόραζα (Official PS2 Magazine, Computer Games, Gamepro κτλ) δεν κατάφερε να περάσει σε τέτοιο βαθμό. Φυσικά ήταν και τα demo, reviews, walkthroughs κτλ. Πράγματα που έχουν γίνει τόσο απλά πλέον λόγο του γρήγορου ίντερνετ. Ποτέ δεν σταμάτησα να το αγοράζω και ποτέ δεν με απογοήτευσε μια συντακτική ομάδα. Εύχομαι αν τα πράγματα πάνε καλά στην Ελλάδα, να υπάρξει συνέχεια του περιοδικού. Εις το επανιδείν PC Master! Έστω και με δραχμή :D
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby f2bnp » Wed Jul 01, 2015 7:50 pm

Είναι δύσκολο να μεταφέρει κανείς όσα αισθάνεται βαθιά μέσα του μέσα σε λίγες γραμμές. Το PCMaster, παρότι ξεκίνησα να το αγοράζω συστηματικά από τον Οκτώβριο του 2003, το γνώριζα ήδη από τα τέλη των 90's εξαιτίας του αδερφού μου. Μέσα από τις σελίδες του και τα reviews, ταξίδευα και ονειρευόμουν έχοντας ως μοναδική εικόνα ορισμένες φωτογραφίες με λεζάντες. Οι περιγραφές και σύνοψη σεναρίου που έκανε ο Τσουρινάκης ήταν το καλύτερο teaser για να αγοράσω κάποιο παιχνίδι! Ακόμα θυμάμαι το τηλεοπτικό σποτάκι τον Δεκέμβριο του 2004, όπου δινόταν ως δώρο το Warcraft II!

Σιγά σιγά, άρχισα να μαθαίνω ονόματα συντακτών, το στυλ με το οποίο έγραφαν, άρχισα να δένομαι με τα πρόσωπα. Ύστερα, τα πρόσωπα έφευγαν και κάποια άλλα τα αντικαθιστούσαν, όμως το κλίμα δεν χαλούσε. Έπειτα, γράφτηκα στο forum, όπου είχα την ευκαιρία να γνωρίσω πολλά ενδιαφέροντα άτομα με τα οποία μιλάω ακόμη σε καθημερινή βάση. Το forum ήταν η διέξοδός μου και χωρίς όλα αυτά τα άτομα με τα οποία συναναστράφηκα θα ήμουν φτωχότερος!

Με τον καιρό, άρχισα να μεγαλώνω και να μην αγοράζω το περιοδικό σε μηνιαία βάση. Λίγο το internet που του έκλεβε τα φώτα, λίγο ο διαρκώς αυξανόμενος κυνισμός μου, λίγο η ηλικία... Παρόλ' αυτά, όποτε έπαιρνα τεύχος το χαιρόμουν.

Δυστυχώς, ύστερα από τόσα χρόνια, η αυλαία πέφτει. PC Master και όλοι όσοι γράψατε σε αυτό, σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για όλα αυτά τα χρόνια συντροφιάς. Διαμορφώσατε ένα κοινό που θα σας θυμάται για πάντα, στις καλές και στις στραβές σας στιγμές. Thanks for all the fish!
Image
f2bnp
Deadly

Postby Eagle_eye » Wed Jul 01, 2015 9:30 pm

Πρώτο μου τεύχος, Αύγουστος 2003. Το είχα πάρει για το παιχνίδι που είχε μαζί, το Delta Force Land Warrior. Μόλις όμως άνοιξα και το περιοδικό, κόλλησα με το περιεχόμενό του. Όχι μόνο για το τι έγραφε, αλλά για το πως τα έγραφε. Αυτό συνεχίστηκε για πολλά τεύχη ακόμα. Το εμπιστευόμουν τυφλά. Από game/product reviews, μέχρι συνθέσεις PC. Τον τελευταίο χρόνο όμως τα σημάδια των δυσκολιών που αντιμετώπιζε ήταν εμφανή. Μια η αφαίρεση του DVD, μια η μείωση των σελίδων, αλλά παρόλα αυτά δεν έλεγε να τα παρατήσει, μέχρι τώρα όμως. Εύχομαι ολόψυχα να επανακυκλοφορήσεις PC Master.
Image
Image
Eagle_eye
Competent

Postby nkary » Wed Jul 01, 2015 11:11 pm

Μήπως να δίνατε έστω και με το τελευταίο τεύχος τα 150 ψηφιοποιημένα τεύχη από το iamretro.gr?
nkary
Mostly Harmless

Postby Crisrouss » Thu Jul 02, 2015 12:24 am

Τι ακριβώς να πει κανείς για ένα περιοδικό που τον μεγάλωσε? Πολύ δύσκολο θαρρώ..

Το περιοδικό που κουβαλούσε σε μια τσάντα ακόμα και σε εργασιακό περιβάλλον? Πολύ δύσκολο θαρρώ..

Ένα αντίο και εις το επανιδείν..
Long Live Kurt 1994
Crisrouss
Average

Postby Fotis_KFOR » Fri Jul 03, 2015 2:28 am

Το PC Master το διαβάζω από το πρώτο του τεύχος και πραγματικά μεγαλώσαμε μαζί αφού με συντρόφευε σε όλη μου τη ζωή.
Στο σχολείο που ήταν μέσα στην σχολική τσάντα, στο στρατό, στην εργασία και σε άλλα απίθανα μέρη που με έβλεπαν με ένα PC Master του αντίστοιχου μήνα.

Δεν ξεχνάω την αγωνία που είχα - ειδικά σαν πιτσιρικάς - να το αγοράσω και πήγαινα στο περίπτερο και το αναζητούσα τουλάχιστον 2-3 μέρες νωρίτερα ...

Πέρασα πάρα πολλές χορταστικές ώρες που διάβαζα και ξαναδιάβαζα reviews, τεχνικά θέματα κτλ αλλά και που έπαιζα τα demos παιχνιδιών από τα συνοδευτικα του περιοδικού, αλλά και γνώρισα πολλά αξιόλογα άτομα από το περιοδικό και μέσα από τις σελίδες του αλλά και στην πραγματική ζωή που μάλιστα με κάποιους έχουμε γίνει και φίλοι.

Επίσης χαίρομαι που αρκετές φορές αναφέρομαι και εγώ στις σελίδες του, είτε σε αλληλογραφία που παλαιότερα είχα γράψει για κάποια βοήθεια, είτε αργότερα λόγω κάποιων projects ή για το χόμπι μου με το retrogaming και ειδικά δεν ξεχνάω πόσο "περήφανος" ένοιωσα όταν στην retro gaming στήλη σε κάποιο παλαιότερο τεύχος με είχαν αναφέρει ως "Αληθινός PCM FAN" για το βίντεο που έφτιαξα με το timeline του περιοδικού με όλα τα εξώφυλλα και τα συνοδευτικά του.

Λυπάμαι πραγματικά που έφτασε αυτή η αναπόφευκτη στιγμή, αλλά δυστυχώς κάποτε θα συνέβαινε.

Αντίο PC Master και σε ευχαριστώ για τις υπέροχες αναμνήσεις και για όλα όσα περάσαμε όλα αυτά τα χρόνια.
www.retrocomputers.gr
Fotis_KFOR
Dangerous

Postby agou » Fri Jul 03, 2015 12:32 pm

Ξεκίνησα φυσικά από το Pixel (Δεκεμβρίου 1990) αλλά δεν άργησα να περάσω στο PC Master (Μάρτιος 1991 - τεύχος 17) αφού εξαρχής είχα μόνο pc. Όλα αυτά βεβαίως μου τα αγόραζε ο πατέρας μου, ο οποίος για τον εαυτό του προτιμούσε το Computer Για Όλους.

Πολλές αναμνήσεις λοιπόν. Δεν θα κρύψω ότι αγαπημένος μου συντάκτης ήταν ο Τσουρινάκης, του οποίου τα reviews τα έσκιζα από το περιοδικό και τα τοποθετούσα σε ειδικό ντοσιέ (που το έχω ακόμα, όπως και όλα τα τεύχη που αγόρασα). Αν έπρεπε να διαλέξω μια περίοδο που προτιμώ, αυτή είναι εκείνη που το κάθε τεύχος ήταν χωρισμένο σε PC Master και PC Games.

Ξέρω ότι κάπου εδώ πρέπει να γράψω «αντίο PC Master» αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα εξακολουθήσω να διαβάζω τακτικά τα παλιά τεύχη (είτε τα έντυπα που έχω, είτε τα σκαναρισμένα). Αντ' αυτού, θα ευχηθώ να επιστρέψει κάποια στιγμή.

Αλέξανδρος Γουλιέλμος
Last edited by agou on Fri Jul 03, 2015 7:46 pm, edited 1 time in total.
agou
Harmless

Postby TZANNSPY » Fri Jul 03, 2015 7:06 pm

Αντίο και στο 2ο ( ... και χρονολογικά ) πιο αγαπημένο περιοδικό του χώρου... :cry:
Asus P5Q \\ INTEL Core 2 Quad CPU Q9550 2.83 GHZ @ 3400 \\ 4x2GB Geil B-Dragon \\ Sapphire HD 4850 @ 700/1100 \\ WD VelociRaptor 150GB \\ Samsung 2333HD \\ Sony PS3 60GB \\ Nintendo Wii
TZANNSPY
Harmless

Postby Epitaph » Sat Jul 04, 2015 7:41 am

Το πρώτο τεύχος που θυμάμαι να χα πιάσει στα χέρια μου ήταν αυτό με το Betrayal In Antara. Φυσικά απ τον Πατέρα μου ξεκίνησε ολο αυτό που ήταν κομπιουτεράς. Αυτός σταδιακά σταμάτησε να ασχολείται, αλλά το μικρόβιο είχε κολλήσει πια.

Από τότε μου κανε φοβερή παρέα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τη χάρτινη συσκευασία από ένα CD του PC MASTER που χαμε (Daggerfall) που έμαθα πρώτη φορά για το Carmageddon. Διάφορα γεγονότα και περιστάσεις στη ζωή σου, σε αλλάζουν και δημιουργούν το χαρακτήρα σου. Μπορώ με ασφάλεια να πω, πως λόγω αυτού του CD έγινα αυτός που είμαι.

Συνοπτικά, για να μην φαίνεται τόσο αόριστο αυτό που λέω : PC MASTER CD με Carmageddon Demo -> Πολλές ώρες αφιερωμένες στο εν λόγω παιχνίδι άρα και fan -> Λάτρης του Carmageddon II -> Λάτρης του OST με Iron Maiden -> Απο κει ξεκίνησα να ακούω Heavy Metal -> Άλλαξε η ιδεολογία μου και έκανα παρέα με ανάλογα άτομα που θεωρώ εξαιρετικά ως ανθρώπους και μιλάμε ακόμα, 17 χρόνια μετά)

Και πιστεύω ότι εκεί πια άρχισε να χάνει το παιχνίδι το PC Master. Γιατί περάσαμε απ την εποχή που χες ένα αγαθό, για το οποίο έπρεπε να ματώσεις για να το βρεις (Περιοδικό με φοβερή ύλη + CD με Demos και προγράμματα), στην εποχή του Broadband Internet. Βεβαίως το περιοδικό έκανε πολύ τίμιες προσπάθειες για να κρατηθεί στη ζωή και τότε (2003-2015).
Θυμάμαι τον χαμό όταν άρχισε να δίνει full games. Απίστευτη αίσθηση.

Φυσικά και κρίση δεν βοήθησε καθόλου, κάτι που συνέβαλε στο να γίνουν και λάθη από το PC Master, αλλά πάντα η ύλη ήταν εξαιρετική.

Σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήθελα να ζει για πάντα το περιοδικό, για να χω κάτι ακόμα να με ακολουθεί απ τα παιδικά μου χρόνια.
Σε ευχαριστώ για όλα PCM.
-Who is number one?
-You are, number 6.
Epitaph
Competent

Postby kara » Mon Jul 06, 2015 9:49 am

Το περιοδικό έφτασε στα χέρια μου τυχαία. Εκείνη την περίοδο απλώς έπαιζα όποιο παιχνίδι μου κινούσε το ενδιαφέρον, δεν έψαχνα ιδιαίτερα τι κυκλοφορούσε ούτε ασχολιόμουν με τον χώρο. Στην αρχή το μεγαλύτερο μέρος της ύλης για μένα ήταν ακατανόητο κι όμως για τα επόμενα 4 χρόνια δεν θα έχανα τεύχος. Με είχε κερδίσει από την αρχή, το τ.161. Σιγά σιγά διαβάζοντας καταλάβαινα και μάθαινα όλο και περισσότερα. Στην πλειοψηφία τα κείμενα ήταν πολύ ζεστά και απολαυστικά, ήταν το πρώτο περιοδικό για το οποίο άρχισα να κοιτάω τους συντάκτες και να ξεχωρίζω στυλ γραφής. Άρχισα να μαθαίνω τα inside jokes, όπως τα μπουντρούμια και τα μαστίγια και ενώ δεν είχα γράψει ποτέ στο περιοδικό ή στο φόρουμ ένιωθα κομμάτι της παρέας, όντας απλή αναγνώστρια. Μεγαλώνουμε όμως και αλλάζουν οι υποχρεώσεις μας. Συνεχίζω να παίρνω το περιοδικό πιο αραιά μέχρι σήμερα. 12 χρόνια μετά ξέρω που οφείλω την αγάπη μου για τα βιντεοπαιχνίδια και τον κόσμο της τεχνολογίας. Ήταν καλή παρέα.
Ευχαριστώ
kara
Escape Capsule

Postby Poco » Fri Jul 10, 2015 10:44 am

Εγώ είμαι παιδί του Pixel.Έγραψα και review μάλιστα στο τελευταίο τεύχος του.Θεωρούσα το PC Master διαόλου πράμα, που ρουφούσε την ενέργεια του Τσουρινάκη.Τελικά κατά το 2002 έφτιαξα το πρώτο μου PC και μοιραία έδωσα συγχωροχάρτι.Έκτοτε υπήρξα φανατικός.Παρέα με τα τεύχη του PC Master έχω: κατσαβιδιάσει PCια δικά μου φίλων και γνωστών, ταξιδέψει, διακοπάρει, μετακινηθεί με ΜΜΕ, περιμένει σε ουρές, λουφάρει στο γραφείο.
Για μένα αυτή την στιγμή κόβεται ο ομφάλιος λώρος μιας γενιάς, η οποία ξεκίνησε να βολτάρει στην Στουρνάρη για να χαζέψει τις VGA και τις AdLib, η οποία γνώρισε την εποχή χωρίς internet, η οποία περίμενε υπομονετικά για το walkthrough του επόμενου μήνα, που έμαθε μόνη της τα fatalities του Mortal Combat, που ξεκίνησε να παίζει WoW με το level cap στο 50, που έπαιζε Battlefield 1942 online με 64άρα PSTN ενάντια στα Τ1 και τα Cable των υπολοίπων.
Πάντα κουβαλάω το τελευταίο τεύχος στον σάκκο μου για παρέα.Ελπίζω να συνεχίσετε τουλάχιστον να ζείτε στο tablet και στο κινητό μου ηλεκτρονικά.

Asta la vista

ΥΓ: Θα θυμάμαι για πάντα την στιγμή που διάβασα το review του Spec Ops - The Line. Μου δημιούργησε τέτοια μανία για να το παίξω που δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου. Το πήρα την επόμενη και αποξενώθηκα από οικογένεια και φίλους. Σταμάτησα να γράφω για 2 εβδομάδες και την πτυχιακή εργασία στο μεταπτυχιακό μου. Μου πήρε μέρες να συνέλθω αφού το τελείωσα.Παιχνιδάρα!
Poco
Escape Capsule

Postby Tyramag » Sun Jul 12, 2015 9:37 am

Ειναι κριμα που ολα τα ομορφα πραγματα που εχουν τοση πολυ αξια να τελειωνουν... Πρωτα η Lucas Arts τωρα το pcmaster.. Δεν υπαρχουν λογια να εκφρασουν την θληψη που προκαλει ενα τετοιο γεγονος..Θα μας λειψεις.. το κυριοτερο ομως ειναι οτι ο γιος μου και καθε αλλο μικρο παιδι δεν θα μπορεσει να μεγαλωσει οπως εγω.. με εσενα στα χερια...Δεν ειμαι καλος στα λογια αποχαιρετισμου. Αντιο παλιοφιλε :(
Tyramag
Escape Capsule

Postby cnk_gr » Sun Jul 12, 2015 11:10 pm

Ξεκίνησα να αγοράζω το PC Master από το τεύχος 26 χωρίς να χάσω σχεδόν κανένα τεύχος. Το Computer για Όλους πολύ περιστασιακά από το 100. Το Multimedia & CD-ROM και ειδικά το "Ο κόσμος του Internet" τα διάβασα περισσότερο και από τα μαθήματά μου.

Κάποια στιγμή προμηθεύτηκα με οικονομίες στο χαρτζιλίκι (βλέπε: δεν έτρωγα στο σχολείο) και τα πρώτα τεύχη του PC Master. Με ελάχιστες παραλείψεις έχω ζήσει όλη τη ζωή του μέχρι και στα ιστορικά events (σε μια φωτογραφία από την προβολή του Johny Mnemonic εμφανίζομαι από σπόντα) ! Κάποτε είχα περάσει και από τα γραφεία (όταν ήταν στη Συγγρού) αλλά για άσχετη αποστολή :)

Όπως και να χει, υπήρξα αδρανειακός παρατηρητής της εξέλιξης της τεχνολογίας μέσα από την έντυπη (και αργότερα ηλεκτρονική) ειδησεογραφία για υπολογιστές & computer games στην Ελλάδα τουλάχιστον τα τελευταία 25 χρόνια.

Ότι και να λέμε για τους περισσότερους το PC Master ήταν και είναι κομμάτι από τη ζωή μας. Από Τσουρινάκη, Πατρίκο και Βασιλάκη που θυμάμαι από αρχαία τεύχη, αλλά και όλα τα παιδιά που ήρθαν κι έφυγαν, παλιά και νέα. Ακόμα και τα λαλημένα κυκλώματα περιμένα να δω κάθε μήνα. Το "μεταξύ μας" αγαπημένη στήλη. Και φυσικά τα επικά reviews (το τελευταίο προσωπικά υπήρξε του Mass Effect).

Ναι, τα τελευταία χρόνια λόγω υποχρεώσεων περισσότερο, η όρεξη (και ο χρόνος) είχε μειωθεί αλλά ποτέ δεν υπήρχε περίπτωση να μην ρωτήσω σε 3-4 περίπτερα να βρω το επόμενο τεύχος.

Λίγο-πολύ όλοι το περιμέναμε νομίζω. Κάτι οι καθυστερήσεις, η μείωση στο υλικό, μια πτώση της ποιότητας ή έστω αλλαγή στο "στύλ". Τέλος το κάλεσμα στα όπλα. Το ότι σχεδόν κάθε έντυπο μέσο που είχε σχέση με την πληροφορική έχει εξαφανιστεί στη λαίλαπα της ελληνικής κρίσης απλά έδειχνε ότι αργά η γρήγορα έρχεται το τέλος.

All good things... όπως ήταν και ο επίλογος στο TNG, αλλά μας μένει και μια ιδέα πως μέσα από τις στάχτες θα συνεχίσει κάτι από το αγαπημένο μας περιοδικό στο DNA του "Enter". Βγήκε λίγο χίμαιρα βέβαια αλλά από τις όμορφες :)

ΥΓ: Ελπίζω να μπορέσω να συμπληρώσω τα χαμένα τεύχη. Ακόμα ψάχνω να βρω ποια μου λείπουν. Φαντάζομαι το τμήμα κυκλοφορίας θα υπάρχει όσο υπάρχει compupress, έτσι;
cnk_gr
Escape Capsule

Postby Skull-=4=- » Fri Jul 17, 2015 10:40 pm

Αν και κατόπιν εορτής και δυστιχός απόν τα τελευταία 10 χρόνια, θα θυμάμαι τις εμπειρίες των παιδικών μου χρόνων με το λατρεμένο μου περιοδικό. Να το περιμένω καλοκαίρι και χειμώνα πως και πως για να δω τα καινούργια παιχνίδια και να απολαύσω τα ντέμο σε cd rom και μετά ολόκληρα παιχνίδια. Μια κάσα τεύχη μαζί με μερικά τεύχη του pixel και άλλη μια κάσα του playstation magazine θα μου θυμίζουν αξέχαστες στιγμές χαράς και συντροφιάς.
Skull-=4=-
Escape Capsule

Next

Return to PC Master - Το περιοδικό