Αντιθετη αποψη
Αντιθετη αποψη
Ανακοινώσεις, σχόλια, ερωτήσεις που αφορούν το περιοδικό PC MASTER

Postby Archanger » Sat Jun 06, 2015 1:07 pm

Το ποια είναι η στάση του Παύλου απέναντι στους συντάκτες (και αντίστοιχα η στάση των συντακτών απέναντί του) και το τι επαγγελματικές επιπτώσεις μπορεί να έχει για τον οποιονδήποτε εμπλεκόμενο (είτε τον αρχισυντάκτη είτε τους συντάκτες) η παύση κυκλοφορίας του περιοδικού υπό την παρούσα μορφή ή το κλείσιμό του ουδείς εκτός της συντακτικής ομάδας είναι σε θέση, ούτε και πρέπει να το γνωρίζει. Αυτό με την ελπίδα να εκλείψουν κάποια σχόλια, τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν - το λιγότερο- κακεντρεχή.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα είναι απλά. Το PC Master είναι ένα έντυπο περιοδικό για gaming και υπολογιστές, το οποίο όλοι αγαπήσαμε και αγαπάμε μεν, οι συνθήκες και το περιβάλλον των σημερινών media καθιστούν δύσκολη την επιβίωσή του δε. Κινήσεις προς την κατεύθυνση της επιβίωσης/ διάσωσής του (εάν αυτή είναι εφικτή) έχουν γίνει, το αν είναι περισσότερες ή λιγότερες από ό,τι θα έπρεπε και σωστές ή λάθος είναι άλλη συζήτηση. Η τελευταία εξ αυτών είναι η συγκεκριμένη, του συνδρομητικού μοντέλου, εξ ου και η βολιδοσκόπηση για να διαπιστωθεί εάν έχει λόγο/μπορεί να γίνει ή όχι. Απλά πράγματα και κατανοητά, δεν βρισκόμαστε και στο Brussels Group άλλωστε. Το περιοδικό έχει ως έχει. Εάν θα θέλατε να συνεχίσετε να το λαμβάνετε, υπό τη συγκεκριμένη μορφή με τον συγκεκριμένο τρόπο, τότε ορίστε το πώς μπορεί να γίνει- ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Αυτά είναι τα δεδομένα, τι να κάνουμε τώρα.

Τώρα, όσον αφορά στα σχόλια περί «παρακμής» της συντακτικής ομάδας και ούτω καθεξής, καθώς και οι προσωπικές επιθέσεις/ το όλο drama που λαμβάνει χώρα, στην πρώτη περίπτωση περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (αυτοί είμαστε, αυτά γράφουμε. Αν σας αρέσουν, έχει καλώς, εάν όχι, δεκτή η άποψη και λαμβάνεται υπόψιν από αυτούς που πρέπει να ληφθεί και στον βαθμό που πρέπει να ληφθεί), στη δεύτερη, είναι -επιεικώς- εκτός τόπου, χρόνου και πραγματικότητας. Και το «προσωπικά υπεύθυνος» ο Δημόπουλος για την εξέλιξη στο περιοδικό, είναι από τα άγραφα.

Καλή σας ημέρα.
“My name is Saul Tigh, I am an officer in the Colonial Fleet. Whatever else I am, whatever else it means, that’s the man I want to be. And if I die today, that’s the man I’ll be.”
Archanger
Editor

Postby Boss time » Sat Jun 06, 2015 2:58 pm

συνειδητοποιω οτι ο κομης γραφει με ατονικο συστημα οπως κανω κι εγω (εδω και χρονια), με αποτελεσμα σαν εικονα να μοιαζουν τα ποστς μας.
επισης αναφερεται θετικα στα γραφομενα μου, οποτε ισως παει καπου το μυαλο.

τον ευχαριστω κατ αρχην, αλλά ελπιζω οτι οι αδμινς στο φορουμ εχουν τη δυνατοτητα να δουν (με καποιας μορφης σοφτγουωρ? με μελετη των ΙΡ? καπως αλλιως? δεν εχω ιδεα...) οτι καμμια αλλη σχεση δεν εχει μαζι μου. θεωρω οτι φαινεται και με μια απλη αναγνωση βεβαια, αφου γραφουμε με διαφορετικο τροπο (κυριως), διαφορετικα πραγματα (σε κατι λιγα συμφωνω μαζι του, αλλιώς διατυπωμενα), αλλά ξερω γω? καποιος μπορει να πει για διπλους λογαριασμους, τρολιές κλπ.

κομη, οκ, τα ειπες. εχουμε σχηματισει μια αποψη ο καθενας για το ποσοστο ευθυνης του καστερ. ο τροπος που αναφερεσαι στο ατομο του ομως αποδυναμωνει οσα σωστα λες. π.χ. υπαρχουν (υπαρχει) ατομο πανω απ αυτον που δεν εμφανιζεται πουθενα και για μενα εχει ακομα περισοτερες ευθυνες για το ΠΩΣ φτασαμε ως εδω. ειναι αυτος που λογικα παιρνει τις στρατηγικες αποφασεις του στυλ τι κατευθυνση θα εχει το περιοδικο, σε ποιους θ απευθυνεται, ποιοι συντακτες και γιατι θα ερθουν, κυριως ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ κλπ.. νομιζω καταλαβαινομαστε.

ο καστερ για εμενα εχει μεγαλη ευθυνη για τον τροπο που διαχειριστηκε αυτο το μπαχαλο και το μοντελο επικοινωνιας που ακολουθησε με τους αναγνωστες. τα υπολοιπα του στυλ με ποιον κανει παρεα, τα περι ρομπας, πεπονιων, μουσμουλων και αλλων φρουτων δε μ ενδιαφερουν καθολου, ουτε νιωθω οτι εχω προσωπικη αντιπαραθεση μαζι του.
εδω μεσα ημουν, ειμαι και θα ειμαι για το περιοδικο και μονο.
Last edited by Boss time on Sat Jun 06, 2015 3:46 pm, edited 1 time in total.
Boss time
Competent

Postby Sith_Ari » Sat Jun 06, 2015 3:11 pm

Boss time wrote:τον ευχαριστω κατ αρχην, αλλά ελπιζω οτι οι αδμινς στο φορουμ εχουν τη δυνατοτητα να δουν (με καποιας μορφης σοφτγουωρ? με μελετη των ΙΡ? καπως αλλιως? δεν εχω ιδεα...) οτι καμμια αλλη σχεση δεν εχει μαζι μου. θεωρω οτι φαινεται και με μια απλη αναγνωση βεβαια, αφου γραφουμε με διαφορετικο τροπο (κυριως), διαφορετικα πραγματα (σε κατι λιγα συμφωνω μαζι του, αλλιώς διατυπωμενα), αλλά ξερω γω? καποιος μπορει να πει για διπλους λογαριασμους, τρολιές κλπ.
.

Πραγματικά, μιλώντας με κάθε ειλικρίνεια, δεν ξέρω πώς σου πέρασε από το μυαλό να γράψεις κάτι τέτοιο!!
Εγώ προσωπικά, -και θέλω να πιστεύω ότι και κάθε βετεράνος του PCM forum το ίδιο σκέφτεται-, ουδέποτε σκέφτηκα κάτι τέτοιο μιας και η "υφή" και το ύφος των κειμένων σας δεν μοιάζει καθόλου.
CPU:Athlon64 FX60 2,6GHz
Mobo:Asrock 939a785g
GPU:Gainward 560Ti 2GB PHANTOM
RAM:4 GB DDR 400MHz
PSU:ThermaltakeTPG850 Platinum
Tower:Coolermaster Elite 430
HDD:WD 2500AAJB 250gb / WD 5003ABYX 500gb
Oθόνη:Iiyama ProliteE1900s
Sith_Ari
Competent

Postby ShadowCaster » Sat Jun 06, 2015 4:58 pm

Boss time wrote:συνειδητοποιω οτι ο κομης γραφει με ατονικο συστημα οπως κανω κι εγω (εδω και χρονια), με αποτελεσμα σαν εικονα να μοιαζουν τα ποστς μας.
επισης αναφερεται θετικα στα γραφομενα μου, οποτε ισως παει καπου το μυαλο.

Ούτε εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο, σε καμία περίπτωση... Get that chip off your shoulder...
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby alkis21 » Sun Jun 07, 2015 12:20 pm

Κύριοι, έχει γίνει μια μεγάλη παρεξήγηση και πρέπει να λυθεί προτού πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Μέχρι πριν από λίγο, δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δέχεται επίθεση ο Παύλος. Διαβάζοντας πιο προσεκτικά τα posts, κατάλαβα ότι αρκετοί πειράχτηκαν από την παρακάτω φράση:

ShadowCaster wrote:Είτε κλείσει το περιοδικό είτε συνεχίσει να εκδίδεται, εγώ προσωπικά δεν επηρεάζομαι επαγγελματικά στο ελάχιστο.

Η ατάκα είναι πολλαπλής ανάγνωσης και φαίνεται πως υποθέσατε πως εννοούσε "αδιαφορώ αν κλείσει ή δεν κλείσει το PC Master". Εκείνος όμως ήθελε να πει κάτι τελείως διαφορετικό. Δεν θέλω να το πω εγώ, είναι δικό του θέμα αν θέλει να το ξεστομίσει ξεκάθαρα, αλλά αν το σκεφτείτε λίγο δεν είναι δύσκολο να το καταλάβετε.
Nothing adventured, nothing gained.
alkis21
Editor

Postby mits@kos » Sun Jun 07, 2015 2:37 pm

Πωωωω, μεξικάνικο σήριαλ το έχετε κάνει εδώ μέσα! Τα καλύτερα χάσαμε! Daymn!
"Κι αν κάποιοι φύγαν απ' τη ζωή σου, σε βλέπουν απ' το club του παραδείσου..."

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ

.::HOME ALONE::.
mits@kos
Deadly

Postby Menelmacar » Sun Jun 07, 2015 7:37 pm

mits@kos wrote:Τα καλύτερα χάσαμε! Daymn!

Έχασες κ ένα ποστ που εξαφανίστηκε ως δια μαγείας, λες κ ο δημιουργός του δν μπορεί να φτιάξει άλλα 500 accounts κ να πει τα ίδια μόνο κ μόνο από αντίδραση στην φίμωση! :)
Menelmacar
Poor

Postby Sith_Ari » Sun Jun 07, 2015 7:48 pm

Menelmacar wrote:
mits@kos wrote:Τα καλύτερα χάσαμε! Daymn!

Έχασες κ ένα ποστ που εξαφανίστηκε ως δια μαγείας, λες κ ο δημιουργός του δν μπορεί να φτιάξει άλλα 500 accounts κ να πει τα ίδια μόνο κ μόνο από αντίδραση στην φίμωση! :)

Αν αναφέρεσαι στην απάντηση του Boss Time σε εμένα, να σε ενημερώσω ότι αυτοβούλως το απέσυρε μετά από προσωπική μας συζήτηση.
Άλλη φορά καλύτερο θα ήταν να μπαίνεις στον κόπο να ρωτήσεις πριν αρχίσεις να πετάς υπονοούμενα!! :shock:
Sith_Ari
Competent

Postby Menelmacar » Sun Jun 07, 2015 8:26 pm

Sith_Ari wrote:Αν αναφέρεσαι στην απάντηση του Boss Time σε εμένα, να σε ενημερώσω ότι αυτοβούλως το απέσυρε μετά από προσωπική μας συζήτηση.

Όχι, αναφέρομαι στην απάντηση του 3ου ακάουντ του αρσεκόμη που δν το βλέπω πουθενά πλέον. Αλλά thank you for trying! :)

Sith_Ari wrote:Άλλη φορά καλύτερο θα ήταν να μπαίνεις στον κόπο να ρωτήσεις πριν αρχίσεις να πετάς υπονοούμενα!! :shock:

Right back at ya!
Menelmacar
Poor

Postby Sith_Ari » Sun Jun 07, 2015 8:39 pm

Menelmacar wrote:
Sith_Ari wrote:Αν αναφέρεσαι στην απάντηση του Boss Time σε εμένα, να σε ενημερώσω ότι αυτοβούλως το απέσυρε μετά από προσωπική μας συζήτηση.

Όχι, αναφέρομαι στην απάντηση του 3ου ακάουντ του αρσεκόμη που δν το βλέπω πουθενά πλέον. Αλλά thank you for trying! :)

Sith_Ari wrote:Άλλη φορά καλύτερο θα ήταν να μπαίνεις στον κόπο να ρωτήσεις πριν αρχίσεις να πετάς υπονοούμενα!! :shock:

Right back at ya!

Ο Akersekomis είναι πλέον banned οπότε είναι λίγο άτοπο να περιμένεις να δημοσιοποιούνται posts ατόμου με ban, μόνο και μόνο επειδή αλλάζει ψευδώνυμα!! :shock:
Sith_Ari
Competent

Postby mits@kos » Sun Jun 07, 2015 8:43 pm

Ban ουσιαστικά σημαίνει μπλοκάρισμα μιας ΙΡ. Με ένα reset στο router παίρνεις άλλη ΙΡ, κάνεις νέο account, με νέο ψευδώνυμο, και voila. Οπότε...

mits@kos
Deadly

Postby Sith_Ari » Sun Jun 07, 2015 8:46 pm

mits@kos wrote:Ban ουσιαστικά σημαίνει μπλοκάρισμα μιας ΙΡ. Με ένα reset στο router παίρνεις άλλη ΙΡ, κάνεις νέο account, με νέο ψευδώνυμο, και voila. Οπότε...

ΟΚ, μόνο που ο ίδιος στα νέα του post μας ενημέρωνε ότι είναι ο Akersekomis.
Οπότε το νέο ban έρχεται ως αυτονόητο επακόλουθο!
Sith_Ari
Competent

Postby mits@kos » Sun Jun 07, 2015 10:12 pm

True.

mits@kos
Deadly

Postby Menelmacar » Mon Jun 08, 2015 6:54 am

Sith_Ari wrote:Ο Akersekomis είναι πλέον banned οπότε είναι λίγο άτοπο να περιμένεις να δημοσιοποιούνται posts ατόμου με ban, μόνο και μόνο επειδή αλλάζει ψευδώνυμα!! :shock:

Δν νομίζω ότι αυτό θα σταματήσει κάποιον που είναι αποφασισμένος να πει αυτά που θέλει να πει, ιδιαίτερα αν έχει επιθετική διάθεση. Μάλλον θα τον εξαγριώσουν περισσότερο, don't u think;
Menelmacar
Poor

Postby heng » Sun Jul 16, 2017 7:38 pm

heng
Harmless

Previous

Return to PC Master - Το περιοδικό