To PC Master σε χρειάζεται!
To PC Master σε χρειάζεται!
Ανακοινώσεις, σχόλια, ερωτήσεις που αφορούν το περιοδικό PC MASTER

Η γνώμη μου για ένα συνδρομητικό PC Master

Θέλω να το στηρίξω και θα γραφτώ συνδρομητής
155
75%
Θέλω να στηρίξω την προσπάθεια, αλλά δεν θέλω "δέσμευση"
16
8%
Δεν μ' ενδιαφέρει, κλείστε το ρημάδι να ησυχάσουμε
36
17%

Total votes : 207

Postby Sith_Ari » Mon Jun 08, 2015 10:02 am

balthazor4ever wrote:............Ειλικρινά στεναχωριέμαι πολύ για το περιοδικό και δε κατηγορώ του συντάκτες (στη θέση των οποίων κάποτε ονειρευόμουν να είμαι και εγώ) ............

-Μου θύμισες κάτι το οποίο είχα σβήσει από την μνήμη μου!!
Και εγώ, κάπου στα 18-19 μου, το είχα σαν όνειρο να είμαι και εγώ μέλος της υπέροχης ομάδας που συγκροτούσε κάποτε το PCMaster!! :D και πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό των αναγνωστών που μεγάλωσε μαζί του, είχε έστω και στιγμιαία την ίδια επιθυμία!!
-Πάντως,πέρα από τα όνειρα, μιας και σχολιάστηκε ήδη από άλλους, είναι όντως απορίας άξιο, πώς ένα πρωτοπόρο περιοδικό στον τομέα των υπολογιστών, αποφάσισε να μην δώσει έμφαση στην online-επέκτασή του.
Ήταν στρατηγικό σφάλμα της διοίκησης πιστεύω να επικεντρωθεί στα βραχυπρόθεσμα οφέλη από τα κέρδη του έντυπου PCM και να αγνοήσει τελείως τον μακροπρόθεσμο ορίζοντα και τις αλλαγές που προμηνύονταν από τις online εξελίξεις. :shock: Και ακολουθεί το ερώτημα: Ποιος φταίει άραγε για αυτή την "κοντόφθαλμη" στρατηγική; ένα ή περισσότερα πρόσωπα του διοικητικού τμήματος του PCM;
CPU:Athlon64 FX60 2,6GHz
Mobo:Asrock 939a785g
GPU:Gainward 560Ti 2GB PHANTOM
RAM:4 GB DDR 400MHz
PSU:ThermaltakeTPG850 Platinum
Tower:Coolermaster Elite 430
HDD:WD 2500AAJB 250gb / WD 5003ABYX 500gb
Oθόνη:Iiyama ProliteE1900s
Sith_Ari
Competent

Postby Akaotas » Mon Jun 08, 2015 10:44 am

Θα πω και γω τη γνωμη μου λοιπον..

Eιναι ντροπη σας να ζητατε στηριξη σε ενα προιον το οποιο ΔΕΝ μας αναλυετε! ΔΕΝ μας δινεται το κοστος και ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΕΣΤΕ οτι θα ειναι ανταξιο των χρηματων μας, με το να πονταρετε στη νοσταλγια ολων μας, στο συναισθηματισμο και στην αγαπη του (παλιου) PC Master.
Το περιοδικο θα επρεπε να κλεισει καιρο τωρα, και ναι ρε παιδια, να μεινει στο μυαλο μας σαν μια ωραια αναμνηση. Δεν ειναι κακο να παραδεχτουμε οτι η τεχνολογια το ξεπερασε! Ελεος δηλαδη αλλα τι πρεπει να γινει οταν καθυστερει ενα περιοδικο 2 μηνες και σου εχει στηλη "News" μετα!
Αν θελετε να συνεχισετε ,κυριοι, ανοιχτε μια σελιδα, βαζετε εκει να θεματα σας και αν ειστε καλοι και σας διαβαζει ο κοσμος τοτε θα ερθουν και οι διαφημισεις και οτι αλλο τελος παντων χρειαζεται για να επιβιωσει. Και οχι εγω δεν επαιρνα καθε μηνα το περιοδικο, το επαιρνα ομως οποτε ηθελα και οποτε θεωρουσα οτι εχει ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ. Απο το 87 εχω υπολογιστη, ειμαι 36 χρονων και πραγματικα λυπαμαι που γραφω τοσο εντονα ομως ειναι η ωρα να κλεισει...

Υ.Γ. Στα σχολια των περισσοτερων λενε οτι θα στηριξουν την ιδεα για κυριως συναισθηματικους λογους. Αυτο και μονο επρεπε να σας κανει απο μονους σας να το κλεισετε χωρις ψηφοφοριες....
Akaotas
Escape Capsule

Postby pao4ever » Mon Jun 08, 2015 11:29 am

θα ηθελα να ρωτησω αν και ειναι ασχετο με το θεμα υπαρχει περιπτωση να ανεβουν τα τελευταια τευχη σε Pdf ωστε να τα αγορασουμε ; Στην e-compupress σταματανε στο 296 . θα ηθελα να παρω τα δυο τελευταια αλλα εδω που βρισκομα δεν γινεται
pao ole
pao4ever
Above Average

Postby nitro912gr » Mon Jun 08, 2015 11:35 am

Κρίμα, αλλά το είχαμε δει να έρχεται και παρ'όλη την ψυχρολουσία πριν φύγω (αλλά και κατά την διάρκεια των ζυμώσεων πριν φύγουμε) με την "ομάδα" για να κάνουμε την δική μας διαδικτυακή προσπάθεια, ποτέ δεν έπαψα να θεωρώ το pcmaster μέρος της νοσταλγίας των παιδικών μου χρόνων. Πραγματικά μαζί με το RAM και το USER είναι από τα λίγα περιοδικά που θεωρώ ότι με μεγάλωσαν και με έβαλαν σε έναν κόσμο υπέροχο, τόσο των videogames όσο και πιο γενικών θεμάτων (η στήλη Τσούρι που έπιανε μέχρι και αστροφυσικά θέματα πχ, εγώ γούσταρα τρελά) και των διάφορων βιβλίων που διαφήμιζε στις σελίδες του.

Άλλωστε αν και είχα πλέον σταματήσει να αγοράζω το περιοδικό για οικονομικούς λόγους εξακολουθούσα να "τσοντάρω" σε άλλα τμήματα της εταιρίας αφού αγόραζα και αγοράζω διάφορα βιβλία των εκδόσεων anubis, αλλά μια συνδρομή ούτε θέλω, ούτε μπορώ να δώσω για το περιοδικό.

Το ότι δεν μπορώ είναι απλό, δύσκολοι καιροί και εγώ στο ταμείο ανεργίας, οπότε δεν μπορώ να δώσω τίποτα.
Το ότι δεν θέλω έχει να κάνει ότι απλά η εμπιστοσύνη μου έχει κλονιστεί ανεπανόρθωτα και η επαφή μου σε ανώτερο επίπεδο με το περιοδικό διάλυσε εντελώς την υπέροχη φούσκα που είχε δημιουργηθεί στο μυαλό μου για το pcmaster και την συντακτική ομάδα του. Σαφώς δεν φαντάστηκα ότι θα δω τον Vantor με το πράσινο πουλόβερ να τριγυρίζει με το μαστίγιο και να κοπανάει συντάκτες στα μπουντρούμια τους, αλλά τόσα χρόνια που διάβαζα μου έμεινε η αίσθηση ότι υπήρχε μια πραγματική ομάδα, δεμένη σε επίπεδο συντακτών (και άνω) που δημιουργούσαν όλοι μαζί την συνολική εμπειρία του pcmaster συνεισφέροντας με ιδέες και βοηθώντας ενεργά την διαμόρφωση του περιοδικού.

Σαφώς όταν μιλάμε για εταιρία τα πράγματα είναι κάπως πιο δύσκαμπτα από την φαντασία, αλλά όσο ήμουν "εντός" ( σε "..." γιατί ως εξωτερικός 2 φορές πήγα στην εταιρία όλες και όλες) είδα μια οντότητα που θα την χαρακτήριζα γέρο προγραμματιστή που στην εποχή του ήταν πολύ μπροστά και τώρα επιμένει να προγραμματίζει σε qbasic γιατί όχι μόνο έχασε το τρένο τον εξελίξεων, αλλά τον πάτησε κιόλας.
Εδώ δεν μπορούσε να μας παρέχει ένα ρημάδι email σε nitropoulos@pcmaster.gr για να κάνουμε επίσημες επαφές, δεν σου λέω να πάρουμε το ανύπαρκτο PR επάνω μας, αλλά να μην στέλνω και με το προσωπικό μου gmail... σαν γυφτάκι.

Από την άλλη πάντα είχα έντονη παρουσία στο forum, σαφώς κάποιες εποχές πιο ξέγνοιαστες που έγραφα ότι παπαριά μου ερχόταν θα ήθελα να τις ξεχάσω, αλλά όπως και να το κάνουμε έτσι είναι οι άνθρωποι, περνάμε από "φάσεις" και ωριμάζουμε σταδιακά. Είχα λοιπόν την ελπίδα ότι η παρουσία στο forum θα μπορούσε να ενισχυθεί με κάποιον πιο άμεσο τρόπο όπως για παράδειγμα με πιο ενεργή χρήση της σελίδα του περιοδικού, αλλά το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να προσπαθώ με τρόμο να μπαλώσω πράγματα όπως πχ να έρχεται αναγνώστης έτοιμος να παραγγείλει προτεινόμενο σύστημα ξεχασμένο από τον θεό πριν χρόνια, σε κάποιο μέρος του site...
Έφτασα λοιπόν στο άλλο τραγικό συμπέρασμα ότι site και forum ήταν απλά ένας κομπάρσος ενώ θα μπορούσε να είναι δεύτερος πρωταγωνιστής και να παίζει πασούλες με το έντυπο.

Δυστυχώς παρά τις διάφορες προτάσεις με μικρό ως κανένα οικονομικό αντίκτυπο που έγιναν από διάφορους στην ομάδα, αυτές έφτασαν μέχρι τον Κουβόπουλο και από εκεί και πάνω έπεφταν στο κενό, δεν ξέρω γιατί αλλά μπορώ να υποθέσω "τρέχουμε το περιοδικό τόσα χρόνια, δεν ξέρετε εσείς από αυτά, γράψτε καμιά σελίδα ακόμα".
Επί την ευκαιρία μιας και ανάφερα τον Χρήστο, να τον ευχαριστήσω για την υπομονή του μαζί μου, που άρχιζε το τυπογραφείο να τυπώνει τις πρώτες σελίδες και εγώ έστελνα ακόμα άρθρα, άκουσα πως όταν φύγαμε τον θεώρησαν και υπεύθυνο για την φυγή μας παρόλο που σαφώς δεν ήταν στο χέρι του, εκτός αν περίμεναν να μας πληρώσει ο Χρήστος από την τσέπη του για να κάτσουμε... αν και ακόμα και αν το έκανε με κάποιον μαγικό τρόπο η σχέση μας με πιο πάνω είχε κιόλας δεχθεί πλήγμα λόγο συμπεριφοράς της διοίκησης απέναντί μας, όπως είπε και ο adimas δεν ήμασταν παρά αναλώσιμοι.
Δεν μπορείς να πάρεις στα σοβαρά κάποιους που σε θεωρούν αναλώσιμο όταν εσύ δίνεις την ψυχή σου για να γράψεις στο έντυπο που αγαπάς...

Έχω πολλά να πω, αλλά δεν θα το κουράσω, άλλωστε τα περισσότερα είναι όλα γνωστά, έστω και ανεπίσημα.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω όχι, να μην το "κλείσετε το ρημάδι να τελειώνουμε", απλά "αφήστε το να αναπαυθεί" με τις παιδικές μας αναμνήσεις.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby mits@kos » Mon Jun 08, 2015 12:36 pm

nitro912gr wrote:Κλείνοντας θα ήθελα να πω όχι, να μην το "κλείσετε το ρημάδι να τελειώνουμε", απλά "αφήστε το να αναπαυθεί" με τις παιδικές μας αναμνήσεις.

Aυτό ακριβώς. Κερδοφόρο αποκλείεται να γίνει ως έντυπο, το στόχο των συνδρομών κάποιος που λειτουργεί ρεαλιστικά μπορεί να αντιληφθεί ότι είναι αδύνατο να τον πιάσει, κυρίως γιατί η έννοια της οικονομικής δέσμευσης λίγους προδιαθέτει θετικά, οπότε είτε κάντε μια διαδικτυακή προσπάθεια χωρίς έντυπη μορφή, είτε δώστε στο περιοδικό και το κοινό του το closure που του αξίζει.

Nitro χαιρετισμούς μαν.
"Κι αν κάποιοι φύγαν απ' τη ζωή σου, σε βλέπουν απ' το club του παραδείσου..."

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ

.::HOME ALONE::.
mits@kos
Deadly

Postby Other_Reality » Mon Jun 08, 2015 12:59 pm

Κρίμα.

Ελπίζω μια μέρα γενικά να ξανα-ανοίξουν οι δουλειές, και να γίνουν τα πάντα like its '95. Γενικώς.
16bitos
Other_Reality
Poor

Postby nitro912gr » Mon Jun 08, 2015 2:29 pm

mits@kos wrote:Nitro χαιρετισμούς μαν.

hey ho :D
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby mits@kos » Mon Jun 08, 2015 6:34 pm

Παρεπιπτόντως, δεν μπορώ να πιστέψω το βαθμό ερήμωσης του forum. Φαίνεται πως σχεδόν οι περισσότεροι από εμάς το παρατήσαμε στη μοίρα του. Πραγματικά λυπηρό, πιθανότατα (κι αυτό είναι ακόμα πιο λυπηρό) αναπόφευκτο... :/

Αν διαβάζει ποτέ κανένας στην Compupress το forum, αφήστε τα αναχρονιστικά πλάνα έντυπης συνδρομής κι αναζωογωνήστε το site. Δώστε του ποιότητα σε εμφάνιση και περιεχόμενο, ώστε να φέρει επισκεψιμότητα και διαφημιστικά έσοδα που θα το καταστήσουν αυτάρκες και βιώσιμο. Κάντε το αυτό που θα έπρεπε να είναι χρόνια τώρα. Δημιουργήστε σταδιακά μια νέα και δραστήρια βάση χρηστών, ξεκινώντας από το υφιστάμενο σημείο και γνωρίζοντας πως υπάρχει από πίσω ένα εν δυνάμει κοινό πολύ μεγαλύτερο από το υπάρχον, το οποίο εσείς και οι επιλογές σας σε ύλη, ανθρώπους και κώδικες διαδικτυακής συμπεριφοράς, πιθανό -στο μεγαλύτερο βαθμό- να απομακρύνατε.

Βάλτε έμπειρα και ενθουσιώδη άτομα στη διαχείρισή του σάιτ και του φόρουμ, βάλτε ανθρώπους ικανούς στο socializing και την οργάνωση μιας ζωντανής και πολυφωνικής διαδικτυακής κοινότητας, απαλλαγμένης από φοβική κι αναιτιολόγητη λογοκρισία. Εγκαθιδρύστε μια ισχυρή διαδικτυακή παρουσία, η οποία στην πορεία θα μπορέσει να στηρίξει μια πραγματική αναγέννηση της κληρονομιάς του περιοδικού, το οποίο στο 2015 οφείλει πλέον να είναι συμπληρωματικό του σάιτ, not the other way around, μια μηνιαία περιοδική έκδοση που θα δίνει το κάτι παραπάνω στην ύλη της σελίδας και θα κοστίζει ένα λογικό αντίτιμο για την εποχή και το ρόλο του. Δεν υπάρχει χώρος στην αγορά και τα δημογραφικά χαρακτηριστικά του σήμερα για μια έκδοση σε πρότυπα της παρελθούσης 15ετίας.

Προσπαθήστε να υλοποιήσετε τα παραπάνω και κατ' ελάχιστο θα ανακτήσετε πίσω ένα σημαντικό μέρος της βάσης επισκεπτών της σελίδας, εν δυνάμει αγοραστών του περιοδικού, που παράτησαν την έντυπη έκδοση γιατί τους φαινόταν πλέον ανεπαρκής και το σάιτ γιατί πολύ απλά δεν ανανεώνεται ποτέ.

Έψαξα σήμερα χωρίς τύχη για το #304. Θα δοκιμάσω πάλι αύριο. Σημεία των καιρών.

mits@kos
Deadly

Postby Stefos92 » Mon Jun 08, 2015 8:48 pm

Υπολογίστε και μένα. Ειναι παλιός αναγνώστης αλλα μόλις γράφτηκα στο φόρουμ.
Θα ήθελα να βοηθήσω αυτο το καταπληκτικό περιοδικό.
Stefos92
Escape Capsule

Postby geox30 » Mon Jun 08, 2015 10:20 pm

Παιδιά καλησπέρα.Είμαι ο Γιώργος,37 χρονών και αναγνώστης από το 90 φεύγα.Δυστυχώς το είχαμε δει να έρχεται και να που ήρθε.Στα όσα αρνητικά ειπώθηκαν ήδη από πολλούς σχετικά με τις καθυστερήσεις και με τον τρόπο που διαχειριστήκατε το θέμα όλον αυτό τον καιρό,συμφωνώ με τα περισσότερα.Μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι από εμάς που στηρίζαμε το περιοδικό είμαστε λίγο πολύ άνω των 30,με δουλειές και ασχολίες και τρέχαμε συνεχώς στα περίπτερα να βρούμε το περιοδικό,όταν η ενημέρωση ήταν ελλιπής σχετικά με τους λόγους.Παρ'όλα αυτά,η αγάπη μας για το περιοδικό ήταν αυτή που μας έκανε να επιμένουμε,αλλά θα έπρεπε να μας αντιμετωπίσετε με περισσότερη σοβαρότητα.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό που θέλετε να κάνετε,αλλά εγώ δεσμεύομαι να βοηθήσω και εύχομαι καλή τύχη,γιατί δε θα ήθελα να δω το αγαπημένο μου περιοδικό να πεθαίνει.
geox30
Escape Capsule

Postby ShadowCaster » Tue Jun 09, 2015 12:34 pm

mits@kos wrote:Έψαξα σήμερα χωρίς τύχη για το #304. Θα δοκιμάσω πάλι αύριο. Σημεία των καιρών.

Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη το 304, μην ψάχνεις άδικα.
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby mits@kos » Tue Jun 09, 2015 12:44 pm

^^
Τhanks for the heads-up.

mits@kos
Deadly

Postby agou » Tue Jun 09, 2015 1:21 pm

Οι περισσότεροι σχολιαστές εδώ γράφουν κυρίως για το πώς η Compupress έχασε το τραίνο των εξελίξεων, για το απαρχαιωμένο site, το παρατημένο forum κτλ. Όμως, όλα αυτά νομίζω ότι είναι ελαφρώς εκτός θέματος.

Το θέμα μας είναι το ΕΝΤΥΠΟ. Το λέει ξεκάθαρα ο Δημόπουλος. Θέλετε το ΕΝΤΥΠΟ; Γραφτείτε συνδρομητής. Εγώ προσωπικά το θέλω, και γι' αυτό δήλωσα ότι θα γραφτώ.

Από κει και πέρα, η βελτίωση του εντύπου, ένα νέο site/forum/facebook, μια ενδεχόμενη ψηφιακή έκδοση (όπως έκανε με σχετική επιτυχία το CGO) είναι όλα επιθυμητά και ωραία. Όμως κατά τη γνώμη μου είναι θέματα για άλλο thread.
agou
Harmless

Postby zakmackraken » Tue Jun 09, 2015 1:45 pm

Καλησπέρα σας,

Πρώτη αντίδραση:
Είδα την ανακοίνωση από το TheLab και είπα ευθύς "οχι ρε πουσ...μου".
Διάβασα προσεκτικά όλα τα προηγούμενα σχόλια, διαφωνώ με τις κλασσικές δικαιολογίες σχετικά με τις εποχές και τα λοιπά.
Εδω έχει γίνει το εξής κουφό, ενω έχει μείνει το μόνο περιοδικό για PC games (το ένθετο του pcmagazine δεν πιάνει-πλάκα μου κάνετε;) που σημαίνει μονοπώλειο, καταφέρνει (με ΣΥΡΙΖΑ-τρολλαρω) να είναι με το ένα πόδι στο κλείσημο. Πως είναι δυνατόν να μην έχεις εγχώριο ανταγωνισμό στο έντυπο και να καταφέρνεις να φτάσεις σε αυτο το σημείο;

Πράγματι ο ανταγωνισμός έρχεται από αλλού, από τα ηλεκτρονικά μέσα, από παρέες με μεραkι που έκαναn το δικό τους επιτυχημένο βήμα στις παρουσιάσεις games. To Pc master σαν εταιρεία δεν συμμετείχε ποτε στο ηλεκτρονικό στοίβο. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί την φάση που είναι τώρα, διοτι με το έντυπο μηλάμε για μια διαφορετική εμπειρία, προσωπική και υλική. Το ηλεκτρονικό μέσο δεν σου δίνει την εμπειρία να ξηλώσεις την ζελατίνα, να μυρίσεις το περιοδικό, να μυρίσεις, να αισθανθείς την υφή των σελίδων (και φαντάσου οτι ο PC master έχει αλλαξει 3 φορές πιστεύω υφή).

Για να μην μπω πάλι στο τριπάκι της νοσταλγικής μπουρδολογίας ενός 37 χρονου, ας προχωρίσω στις προτάσεις μου.

Δημιουργία Περιεχομένου για Niche Market
    Δημιουργία ηλεκτρονικού περιοδικου τύπου PDF και για ereaders όπως εχω στο kindle το Game On και μου έρχεται αυτόματα στο reader κάθε μήνα.
    Στην συνδρομή θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και 4 έντυπα ποιότητας EDGE (χαρτί, υφή, εκτύπωση) για κάθε εποχή του χρόνου.
    Παρακαλώ να ορίσετε πρόγραμμα, business plan, εύρος τιμής, τι θα προσφέρετε, ποιοι θα είναι οι συντάκτες κτλ.
    Να ειδοποιήσετε όλους τους αναγνώστες σας αναρτώντας ανακοινοση για τις τελευταίες εξελίξεις στα ανταγωνιστηκά portals,sites κτλ.
    Επιδιωξη συνεργασίας με τα ανταγωνιστικά portals, δεν βλέπω πουθενά κακό να συμμετέχετε με gameworld, unregistered ή enternity σε αθρογραφία, events, παρουσιάσεις διατηρόντας την οντότητα Pcmaster (pcmaster corner/slot)-Μονο με συμεργασίες θα επιβιώσετε

Hawk82
Και κάτι άσχετο και σχετικό παράλληλα. Το ότι υπήρξε μαζική αποχώρηση από το pc master το 2012, δεν το είχα αντιληφθεί. Θεώρησα ότι υπήρξε μια σταδιακή αποψίλωση του περιοδικού. Επίσης αγνοούσα μέχρι πριν 24 ώρες ότι αυτή η συντακτική ομάδα είχε ξεκινήσει δική της gaming ιστοσελίδα. Αυτό είναι η μια πλευρά που εξηγεί την ερήμωση του forum. Αλλά δεν πρέπει να μείνουμε εκεί. Πρέπει να δούμε ποιες συνθήκες οδήγησαν αυτούς τους ανθρώπους στην αποχώρηση και μάλιστα στην έναρξη ενός δικού τους εγχειρήματος.

WTF?

nitro912gr

Εδώ δεν μπορούσε να μας παρέχει ένα ρημάδι email σε nitropoulos@pcmaster.gr για να κάνουμε επίσημες επαφές, δεν σου λέω να πάρουμε το ανύπαρκτο PR επάνω μας, αλλά να μην στέλνω και με το προσωπικό μου gmail... σαν γυφτάκι.

GTP η εταιρεία έτσι; Απαράδεκτο.

Καταλαβαίνουμε όλοι οτι τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα έχουν την σημασία τους. Αναμένουμε ενημέρωση, και πσσστ που είσαι όταν θες να πουλας ενα προϊόν, πρέπει και να το διαθέτεις...
zakmackraken
Escape Capsule

Postby MaDeRi » Tue Jun 09, 2015 2:20 pm

zakmackraken wrote:Ούτε post στο forum δεν μπορείς να κάνεις σωστά...το έστειλε 4 φορές...ήμαρτον.

Zak απληρωτους μηνες θα τους ειχαν μην απορεις , ενας φιλος μου δουλευε φορτηγακι για την εταιρια ακομα του χρωστανε λεφτα μετα απο τοσα χρονια , πεζει να χει φυγει και 3 χρονια +

Επισης επειδη ειχα φιλικες σχεσεις και επαφες με πολυ παλιους συντακτες, και εκει υπηρχε προβλημα , πληρωναν παντα με την σελιδα και για καποιο λογο Τσουρινακης γεμιζε το μισο περιοδικο και απο οσο ξερω μονο αυτος επαιρνε χρηματα , το φαινομενο δεν ξεκιναει απο τα τελευταια χρονια μην τα ριχνετε στον Shadowcaster , οταν παραλαβεις μπουρδελο και χωρις resources δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Τωρα για το φορουμ , επι Vantor εποχη παλι μπουρδελο ηταν και αυτο , ενα Iron Cross Avatar ειχα βαλει και ειχε πεταχτει η Bezalel να το σβησει να μου σκασει ban αποκαλωντας με ναζιστη , αλλα οταν γκομενιζε και πεταγε τις πλαγιαστες της ηταν πολυ κοσμιο , οταν μαλιστα εστειλα pm στον Κρατσα πηρα την εξης απαντηση

(Αγαπητέ φίλε,
δεν άλλαξα εγώ το avatar σου. Ασε αν θέλεις ένα μήνυμα στο φόρουμ για να σου απαντήσει ο moderator που το έκανε.
Εμ, moderators δεν μου θέλατε στο φόρουμ; This is what you want, this is what you get :)
Yours digitally,
Vantor.)

Τρεχα γυρευε διλαδη , λες και εγω ηθελα modeators η λες και μου επεφτε λογος ετσι και αλιως απο τοτε το φορουμ ηταν τσιφλικι 5-10 ατομων και η παιδικη χαρα μερικων, οι καλυτεροι αρχισυντακτες και συντακτες στα δυσκολα φαινοντε , οι εποχες Kuv και Shadowcaster , Συντακτων ειναι οι πιο δυσκολες και μην ξεχναμε ο τροπος γραφης επηρεαζεται και απο το τι τους δινεται , δεν ειναι το ιδιο να μπορεις να εκφραστεις σε ενα περιοδικο 100 σελιδων και το ιδιο σε 40 ετσι? , εγω πιστευω οτι τα πιο πολλα παιδια including billaros καναν οτι μπορουσαν για να κανουν ενα καλυτερο περιοδικο και για κανενα λογο δεν ηταν αεριτζιδες και κακοι , οτι σου δινεται με αυτο δουλευεις.

Να παμε και σε ενα αλλο λαμογιο της Compupress? The 4th coming τι ταν αυτο ρε ελεος , ειχαν βαλει εκει το απολυτο Quake fanboy για GM εδινε τα παντα σε οτι Clan γουσταρε οι αλλοι ας καουν μου βαζαν και 2σελιδο και μετα ισως και πιο πολλες καθε μηνα το chat του παιχνιδιου διλαδη ελεος.

Το παιχνιδακι αυτο ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα Scam ολων τον εποχων για μενα , τοτε εκεινες τις εποχες επαιζες Ultima Online στους Ευρωπαικους servers με αξιολογο ping και μου χρεωναν συνδρομη για ενα εντελος f2p game του τοτε δηθεν για τον server (εδω γελαμε) πλακα πλακα πιο πολυ lagara στο 4th παρα στο Ultima.

Εντωμεταξυ εκεινες τις εποχες υπηρχαν και πολλες αλλες εναλακτικες including DaoC που για καποιο μυστηριο λογο αργησαμε πολυ να δουμε και οταν το κρατουσα στο χερι μου γιατι μολις το χα παρει σε εκεινο το meeting στα εξαρχεια με τον Vantor το κοιταγαν σαν να ηταν εξωγηινο πλασμα, και κυκλοφορουσε μηνες ηδη , το PcMaster παντα μπροστα απο τις εξελιξεις!

Για να κλεισω το θεμα ειναι Ξεκοληστε τα προβληματα αρχισαν πολλα χρονια πριν ουτε οι τελευταιοι αρχισυντακτες φταινε ουτε οι εκαστοτε συντακτες μπορουν να βγαλουν λαγους απο το καπελο οταν δεν τους δινεται τιποτα εγω θα πω μπραβο και χαρας στην υπομονη της τελευταις στρατιας καλη δυναμη.
Day of defeat :)
MaDeRi
Average

Postby angel_hot » Tue Jun 09, 2015 3:13 pm

καλημέρα σε όλους

Αγοραζα το PC master με το σκεπτικό να μην κλεισει το τελευταιο μεγαλο περιοδικο για gamers
παρολο που ουτε τα λεφτα τρεχουν απο τα πατζακια ουτε και το περιεχομενο ηταν ανταξιο.

κατι το συναισθημα, λιγο για συμπαράσταη το στήριζα όσο μπορούσα.
(σαν να αγοραζα το PIXEL)

Για να συνεχίσω για το στηρίζω με συνδρομή προφανως πρέπει να ξέρω το κόστος, προφανώς να μην ειναι ετήσιο
(σιγα μην δώσω μπροστα 12 τεύχη ..και να μαζεψουν το χρήμα και μετά αντε γεια η να μου έρχεται μια φυλλαδα
που δεν θα ειναι ουτε για προσάναμα.)

Θελω πραγματικα να σας βοηθήσω αλλά στους δύσκολους καιρούς πρέπει να κρατάμε και λιγο τα μπόσικα.

Επίσης αν υπαρχει αυτή η πληροφορία..δεν εχω χρόνο να την ψαχνω. Πρεπει να σταλεί με email !

Ευχαριστώ
Θοδωρής
angel_hot
Escape Capsule

Postby rjheklarjnator » Tue Jun 09, 2015 4:38 pm

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να πω και εγώ 2 λογάκια εδώ που φτάσαμε, ως μέλος της τωρινής συντακτικής ομάδας. Για αρχή, adimas και MaDeRi με κάλυψαν σε πολλά σημεία, όσον αφορά τα "παρελκόμενα" του περιοδικού, πράγματα που λίγο εώς πολύ κάποιος υποψιασμένος μπορεί να καταλάβει. Γενικά μιλάμε για ένα έντυπο εν έτει 2015, οπότε η όλη κατάσταση δεν θα μπορούσε να είναι ρόδινη για 100 διαφορετικούς λόγους.

Θα ήθελα να σταθώ λίγο λοιπόν στο θέμα που πολλοί έθεσαν, αυτό της ποιότητας του περιοδικού τον τελευταίο καιρό. Δεδομένων των συνθηκών, πιστεύω ακράδαντα, για όλα τα παιδιά που γράφαμε στα τελευταία τεύχη, πως κάναμε ότι καλύτερο πραγματικά μπορούσαμε από πλευράς μας. Ναι, δεν ήμασταν μια παρέα που κάναμε χαβαλέ και lan parties στα γραφεία της compupress, ξενυχτώντας μετά γράφοντας για το περιοδικό όλοι μαζί, αλλά δουλέψαμε όσο μπορούσαμε με αυτό που μας δόθηκε, κυρίως για την καυ*α μας για το περιοδικό. Προσωπικά, πέρα από ένα-δύο άρθρα τα οποία θεωρώ ότι θα μπορούσα να τα δουλέψω καλύτερα, κάθε λέξη που έβαλα σε τούτο το περιοδικό ήταν μπολιασμένη με αγάπη και σεβασμό και απόλυτη γνώση του τι σημαίνει PC Master. Και όχι, δεν είμαι 20 κάτι, αισίως πάνω από 30 και εγώ.... Ίσως δεν ήταν αρκετό για ορισμένους, ίσως δεν ήταν αυτό που επιζητούσαν σε ένα ιστορικό περιοδικό. Δεν αδικώ κανέναν και σέβομαι όλες τις απόψεις. Ωστόσο, αφού μιλάμε μεταξύ άλλων και για ανταγωνισμό με τον ηλεκτρονικό gaming τύπο, μια βόλτα στα διάφορα sites πιστέυω θα πείσει τον καθένα για την διαφορά ποιότητας των κειμένων του PC Master, ακόμη και τώρα, με πράγματα που βλέπουμε κατά καιρούς εκεί. Δεν τσουβαλιάζω, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι και συντάκτες και εκεί, προς θεού -και εγώ σε site γράφω κατά τα άλλα. Απλά θέλω να πω ότι όλα είναι σχετικά. Άλλος μπορεί να θυμάται με δέος τις εποχές Τσουρινάκη (μέγιστος κατά τα άλλα), αλλά να λησμονεί πως οι εποχές αυτές έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί, άλλος να ζητάει (επίσης σωστά κατά τη γνώμη μου) ένα ανταγωνιστικό PC Master site εν έτει 2015, αλλά να δυσφορεί με ένα ύφος γραψίματος κάπως πιο "μοντέρνο". Δεν ξέρω, ίσως απλά να μην ήμασταν επαρκείς για το ιστορικό βάρος του PC Master, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλαμε να κοροιδέψουμε κανέναν και ότι κάναμε έβγαινε από καρδιάς, τουλάχιστον μιλώντας για την πάρτη μου. Απλά νιώθω λίγο ότι πληρώνουμε κατά κάποιο τρόπο το "μάρμαρο" που έφεραν έτσι κι αλλιώς οι καιροί -και οποιοιδήποτε άλλοι παράγοντες.
rjheklarjnator
Escape Capsule

Postby heLLboy » Tue Jun 09, 2015 4:52 pm

Εγω παντως βλεπω τοσους ανθρωπους να εχουν μπει στη διαδικασια να κανουν καινουριο ακουντ για να γραψουνε για το αγαπημενο τους περιοδικο που κλεινει, σοβαρη κριτικη, ερωτηματα τελειως "Στο ψαχνο", ακομα και ευθικτους πρωην-νυν συντακτες να γραφουν για να καταθεσουν την αποψη τους ή να αναλαβουν την οποια ευθυνη, και "επισημα" να επικρατει σιγη ιχθυος.Σε μια τοσο σοβαρη περισταση.
Δεν μου κανει και την καλυτερη εντυπωση.
Αν επαιζαν εστω και οι μισες απαντησεις, στο υφος του τυπου που λεγατε τρολλ τοτε θαχε αρχισει πολεμος, προς υπερασπιση της "προσωπικης αξιοπρεπιας" του καθενος.Τωρα που μιλαμε για το περιοδικο...τιποτα.

ΕΝΤΙΤ: αφηστε που οτνως αυτο το ζητημα που αναφερεται κ παραπανω με το "Fatal error: Maximum execution time of 30 seconds exceeded in /var/www/pcmaster/forum/cache/queue.php on line 3" εχει κατανησει αστειο ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.(και ισως ειναι κ το μονο για το οποιο δε φταινε οι τωρινοι που κραζουμαι :P )
Ωραια η Ελλαδα , αλλα εχει πολλους Ελληνες
heLLboy
Above Average

Postby Monokuma » Tue Jun 09, 2015 5:14 pm

Πραγματικά, πιστεύω ότι το μόνο που θα μπορούσε να σώσει το περιοδικό σε έντυπη μορφή είναι η επιστροφή του κ.Τσουρινάκη στο περιοδικό με σύμβαση για όλη την διάρκεια της συνδρομής και ταυτόχρονα μια μεγαλυτερη στροφή στα adventures και τα RPGs. Να πάρει δηλαδή ο κ.Τσουρινάκης το μισό περιοδικό πάνω του με το ελέυθερο να γραφει ότι θέλέι.

Απο οτι βλέπω οι περισσότεροι στο forum που θέλουν να στηρίξουν το περιοδικό είναι άτομα ηλικίας 30-35+ που γενικά ακόμα και αν δεν ασχολούνται πλέον τόσο πολύ με το gaming έχουν όρεξη να διαβάζουν άρθρα για adventures ειδικά στο παλιό στυλ του Τσουρινάκη που απλά τα διάβαζες και ένιωθες τυχερός που ζεις σε εποχές που βγήκαν τέτοιες παιχνιδάρες. Ίσως να έχει βαρεθει ο κόσμος την μιζέρια και το θάψιμο, που έτσι και αλλιώς υπάρχει άφθνο στο internet, και να θέλει να διαβάζει άρθρα από ένα άτομο που πραγματικά ευχαριστήθηκε το παιχνίδι, που βλέπει μόνιμα το ποτήρι μισογεμάτο και απλά δεν ψάχνει με το μικροσκοπιο τα προβλήματα και τις ατέλειες του κάθε τίτλου ή τα frames per second και την ανάλυση προκειμένου να αποφασίσει πόσω τον ευχαρίστησε η ενασχόληση του με τον συγκεκριμένο τίτλο. Adventures στις μέρες μας βγαίνουν με το κιλό και ειδικά λόγω της ψηφιακής διανομής που ο ποιοτικός έλεγχος έχει εκλείψει και ο καθένας μπορεί να πουλήσει το δημιούργημα ανεξαρτήτου ποιότητας μια άποψη με βάρος και ιστορία ίσως να μπορεί να κάνει την διαφορά.
Monokuma
Escape Capsule

Postby pananag » Tue Jun 09, 2015 5:21 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι και εγώ σύμφωνος με την επικρατούσα γνώμη ότι τα τελευταία χρόνια έγιναν γενναίες υποχωρήσεις από το περιοδικό σε θέματα ποιότητας - ποσότητας ύλης, ειδικού βάρους και εμπειρίας συντακτών, συχνότητας κυκλοφορίας και υιοθέτησης και εναρμονισμού με τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης. Και εγώ είχα φτάσει στο σημείο να διαβάζω επιλεκτικά ορισμένα κομμάτια της ύλης ενώ για τα υπόλοιπα τα συναισθήματα ποίκιλαν από αδιαφορία έως εκνευρισμό. Γενικότερα, αυτό καταδεικνύει ότι η απόφαση για υιοθέτηση μιας στρατηγικής συρρίκνωσης (προκειμένου να μειωθεί το κόστος λειτουργίας - έκδοσης) δεν έχει πιθανότητα επιτυχίας αν συνοδεύεται από ταυτόχρονη κατακόρυφη πτώση της ποιότητας…

Ωστόσο,
δεν υπάρχει περίπτωση εξαιτίας του «αμαρτωλού»(;) πρόσφατου παρελθόντος, των όποιων λανθασμένων εκτιμήσεων – αποφάσεων, αλλά και της συγκυρίας (οικονομικής, μετατόπισης του βάρους σε ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης) να αποστρέψω το βλέμμα μου και να αρνηθώ στο περιοδικό, καλή τη πίστει, την ύστατη ευκαιρία να επιβιώσει, έστω και καθυστερημένα να αναθεωρήσει τις τακτικές του παρελθόντος, να κάνει αυτοκριτική, να διεκδικήσει μια θέση στην αγορά μέσων ενημέρωσης τεχνολογίας και gaming και να αποτελέσει μια εναλλακτική πρόταση ενημέρωσης. Και μόνο ότι γίνεται προσπάθεια συνέχισης και δεν ξυπνήσαμε μια ωραία πρωία διαβάζοντας μια ανακοίνωση διακοπής κυκλοφορίας, και μόνο ότι τόσος κόσμος ενεργοποιήθηκε υπέρ ή εναντίον αυτής της προσπάθειας και δεν επέλεξε να την αγνοήσει ή να μην ασχοληθεί, για εμένα καταδεικνύει ότι υπάρχει επιθυμία και όρεξη ώστε να συνεχιστεί το ταξίδι.

Συμφωνώ ότι, εκ μέρους του περιοδικού, έπρεπε να έχει υπάρξει δραστηριοποίηση και αλλαγή πλεύσης εδώ και πολύ καιρό. Οι αποφάσεις έπρεπε να έχουν ληφθεί σε παρελθούσες περιόδους και ενδεχομένως ήδη να είναι πολύ αργά και το πλοίο να έχει χαθεί. Δυστυχώς όμως, αποτελεί θλιβερό προνόμιό μας ως λαός να κινητοποιούμαστε την τελευταία στιγμή, όταν όλα μοιάζουν χαμένα, και εν τέλει συνήθως να τα καταφέρνουμε, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Προφανώς και λειτουργούμε καλύτερα υπό ασφυκτικές συνθήκες πίεσης…

Διαβάζω από πολλούς ότι ένα έντυπο μέσο υστερεί σε σχέση με ένα ηλεκτρονικό και γι αυτό είναι καταδικασμένο να αφανιστεί. Και είναι λογικό ένα έντυπο μέσο να μην μπορεί να συναγωνιστεί ένα ηλεκτρονικό μέσο σε θέματα ταχύτητας ενημέρωσης, αλληλεπίδρασης, κόστους κτλ.Σκεφτείτε όμως, ότι οι περιορισμοί που παρέχει ένα έντυπο μέσο, μπορούν να αποτελέσουν πλεονέκτημα αν αντιμετωπιστούν με διαφορετική οπτική και λογική. Ο περιορισμός του όγκου πληροφορίας και της συχνότητας ενημέρωσης αντιπαραβάλλεται με την ποιοτική ανάγνωση, τον βαθυστόχαστο προβληματισμό και την μακρόχρονη σκέψη. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου από τις ηλεκτρονικές πηγές ενημέρωσης συνδέεται με την ξεπέτα (από πλευράς μου φυσικά, όχι των αρθρογράφων). Ο αριθμός των άρθρων, η ευκολία πρόσβασής τους, οι αποσπάσεις κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης (από διάφορα links στο κείμενο), η δυνατότητα άμεσης παρέμβασης και παρουσίασης της δικής μου γνώμης μέσω της παρεχόμενης δυνατότητας του άμεσου σχολιασμού, η γενικότερη πολυφωνία (με το όποιο σπαμάρισμα και τρολάρισμα) επηρεάζουν την εμπειρία ανάγνωσης. Τα άρθρα περνάνε μπρος από τα μάτια μου ασταμάτητα, η δε ροή πληροφορίας στον εγκέφαλό μου είναι τέτοια που δεν ευνοεί την παραμονή, επεξεργασία και «χώνεψή» - αφομοίωσή της.

Αντίθετα, διαβάζοντας ένα περιοδικό, αυτή η αίσθηση κατακλυσμού δεν υπάρχει. Ξέρω που είναι η αρχή και το τέλος της πληροφόρησης (στην τελευταία σελίδα). Ξέρω πόσο καιρό έχω μέχρι τον επόμενο μήνα για να ανανεωθεί η πληροφόρηση (καλά, τον τελευταίο καιρό δεν το ήξερα αυτό…). Και αυτό σημαίνει ότι έχω όλο το χρόνο και την άνεση να διαβάσω με το ρυθμό που επιθυμώ, να αφομοιώσω, να προβληματιστώ, να ξαναδιαβάσω, να πιάσω βαθύτερα νοήματα. Ακόμη και τώρα, παρόλο που το περιεχόμενο του περιοδικού μόνο τμηματικά με καλύπτει, σίγουρα υπάρχουν άρθρα τα οποία τα διαβάζω και δεύτερη (και τρίτη ενδεχομένως) φορά. Για να μην πω πόσες φορές έχω πάρει ένα (αρκετά) παλαιότερο τεύχος (τα έχω σχεδόν όλα από το 1994) και το έχω (ξανά)διαβάσει με ευχαρίστηση λες και ήταν η πρώτη φορά. Είναι η ζωντανή ιστορία της τεχνολογίας και των παιχνιδιών και ξέρω ότι θα είναι πάντα διαθέσιμη και δεν θα εξαφανιστεί επειδή μια ιστοσελίδα έκλεισε ή μια βάση δεδομένων καταστράφηκε. Και είμαι στενοχωρημένος διότι το τελευταίο έντυπο που μου προσφέρει αυτές τις δυνατότητες και μου καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες, δεν θα υπάρχει πλέον…

Εμένα προσωπικά, θα με κάλυπτε η έκδοση ενός εντύπου σε μηνιαία ή διμηνιαία βάση, 50 σελίδων με 10-15 ποιοτικά άρθρα, απόψεις, γνώμες, παρουσιάσεις. Να δίνεται βάση σε σημαντικές εξελίξεις του χώρου της τεχνολογίας και του gaming και να υπάρχει κυρίως προσωπική άποψη και όχι μόνο παράθεση γεγονότων. Και η ευθύνη του περιοδικού είναι να δοθεί «πένα» στο κατάλληλο, ταλαντούχο και έμπειρο team αρθρογράφων καθώς και να εξασφαλιστούν ευνοϊκές συνθήκες ώστε να μπορέσουν οι αρθρογράφοι να αποδώσουν ένα θελκτικό και captivating αποτέλεσμα.

Σε ότι αφορά την γνώμη για τέλος την έντυπης μορφής και μετάβαση σε ψηφιακή πλατφόρμα, δεν είμαι σίγουρος, με δεδομένη την ύπαρξη πλέον τόσων εναλλακτικών επιλογών, ελληνικών και ξένων, ότι η παρουσία ενός ακόμη website που ασχολείται με το gaming και την τεχνολογία θα εξυπηρετούσε κάτι ή θα κάλυπτε κάποιο κενό. Νομίζω ότι υπάρχει κορεσμός σε αυτό το κομμάτι. Αντίθετα, οι επιλογές στα έντυπα είναι πολύ περιορισμένες…

Επίσης, θεωρώ άδικη την άποψη ότι η εξέλιξη έχει ως αποτέλεσμα κάποια μέσα να θεωρούνται παρωχημένα και συνεπώς να είναι καταδικασμένα να εξαφανιστούν. Αν ήταν έτσι, το βιβλίο π.χ. θα έπρεπε να έχει εξαφανιστεί με την έλευση του κινηματογράφου. Αν υπάρχει ανάγκη για κάτι, αυτό θα συνεχίσει να υπάρχει. Προσωπικά πιστεύω ότι τα έντυπα μέσα καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες.

Κλείνοντας, εύχομαι η πρωτοβουλία για συνέχεια να έχει αίσια εξέλιξη. Σαφώς και θα στηρίξω το εγχείρημα και εφόσον ευοδωθούν οι προσπάθειες μπορώ να κάνω ένα χρόνο υπομονή ώστε να γίνει η ομαλή μετάβαση και σταθεροποίηση στο νέο φορμάτ και τα νέα δεδομένα (δεν περιμένω να μείνω ικανοποιημένος από το πρώτο τεύχος της νέας εποχής αλλά θέλω να δω προσπάθεια ουσιαστικής αλλαγής). Και πρέπει όλοι, όσοι επιλέξουμε να στηρίξουμε την πρόταση, να κάνουμε υπομονή, να προτείνουμε, να συμμετέχουμε ενεργά και εμείς. Αλλά και το περιοδικό να επιδιώκει την καταγραφή του σφυγμού των συνδρομητών και να μπορέσει από την πολυφωνία των απόψεων να παρουσιάσει ένα καλαίσθητο αποτέλεσμα με δηλωμένο χαρακτήρα και όχι σκόρπια και ασύνδετη παράθεση πληροφοριών. Ας είναι ο στόχος, όχι η επιστροφή στο παρελθόν, όχι η νοσταλγία, όχι ο ανταγωνισμός με τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης, αλλά η εναλλακτική πρόταση και η εξέλιξη. Όσο και αν ακούγεται αυτό οξύμωρο για ένα μέσο που θεωρείται ξεπερασμένο….
pananag
Average

PreviousNext

Return to PC Master - Το περιοδικό