To PC Master σε χρειάζεται!
To PC Master σε χρειάζεται!
Ανακοινώσεις, σχόλια, ερωτήσεις που αφορούν το περιοδικό PC MASTER

Η γνώμη μου για ένα συνδρομητικό PC Master

Θέλω να το στηρίξω και θα γραφτώ συνδρομητής
155
75%
Θέλω να στηρίξω την προσπάθεια, αλλά δεν θέλω "δέσμευση"
15
7%
Δεν μ' ενδιαφέρει, κλείστε το ρημάδι να ησυχάσουμε
36
17%

Total votes : 206

Postby ShadowCaster » Sat Jun 06, 2015 12:51 am

EvilEmperorZoRG GR wrote:110% συνδρομη και οτι γινει απο εκει και περα.... 13 χρονια καθε μηνα... :(

Λιγες πληροφοριες για να ξερουμε τι να κανουμε ακριβως?

Λίγη υπομονή. Επί του παρόντος γίνεται βολιδοσκόπηση. Όπως και να έχει το 305 θα βγει κανονικά στο περίπτερο, οπότε το συνδρομητικό μοντέλο λογικά (εφόσον αποφασιστεί) θα ξεκινήσει από Σεπτέμβριο. Ως εκ τούτου δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή πίεση χρόνου, μόλις υπάρξει απόφαση θα ενημερωθείτε άμεσα για τα περαιτέρω.
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby EvilEmperorZoRG GR » Sat Jun 06, 2015 1:03 am

Ευχαριστω για την απαντηση Παυλο...

Αμα πω οτι ενιωσα ενα κομπο στο στομαχι οσο το διαβαζα (αν και ολοι το περιμεναμε) μπορει να με πειτε καραγκιοζη αλλα ειναι η αληθεια... Μακαρι εστω και ετσι να ζησει το PC Master...

13 χρονια σχεδον καθε μηνα δεν ειναι λιγα(με αρκετα τευχη χαμενα που φυσικα αγορασα αργοτερα)... ειναι κομματι της ζωης μας πλεον (αρκετους απο εμας τουλαχιστον)...
Last edited by EvilEmperorZoRG GR on Sat Jun 06, 2015 9:44 am, edited 1 time in total.
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby WickedMan » Sat Jun 06, 2015 1:32 am

Τα γραφόμενα του telestic όχι μόνο βγάζουν νόημα, αλλά προσωπικά με εκφράζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Άσχετα αν δε θα καταλήξω στο ίδιο συμπέρασμα.

Στο φόρουμ του pc master δε συμμετείχα ποτέ, δεν έτυχε ποτέ να μπω στη διαδικασία, η έντυπη ύλη μου ήταν αρκετή. Γράφτηκα απόψε αφού είδα το post στο FB μόνο και μόνο για να γράψω σε αυτό το topic, διότι απλά το θεώρησα υποχρέωσή μου για τα όσα μου έχει προσφέρει στο παρελθόν αυτό το περιοδικό.

Το Pc Master το διάβαζα περίπου 10 χρόνια (τέλη 2002 - τέλη 2013), τα 5 πρώτα χρόνια ανελλιπώς χωρίς να χάσω τεύχος. Τα περισσότερα από τα τεύχη αυτής της πρώτης περιόδου έχουν ξαναδιαβαστεί αρκετές φορές καθαρά ως ψυχαγωγικό και όχι πια ως ενημερωτικό μέσο. Δε θα πλατειάσω με συναισθηματισμούς του στυλ "τι σήμαινε για μένα το Pc Master", "πως με βοήθησε όταν ήθελα να "ξεφύγω"" κλπ. Έχουν ήδη γραφτεί πολλά, θα μπορούσα να γράψω άλλα τόσα.

Εγώ σε αντίθεση με άλλους δε θα σταθώ τόσο στο ότι τα τελευταία χρόνια είχε πέσει η ποιότητα του περιοδικού. Δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ με αυτό. Αν εξαιρέσεις τον τελευταίο λίγο καιρό που είχε γίνει φανερό και στον πιο αποστασιοποιημένο παρατηρητή ότι το περιοδικό φυτοζωούσε, δεν πιστεύω ότι όσο παρακολουθούσα το περιοδικό (μέχρι το τέλος του 2013) υπήρξε καμία τεράστια πτώση στην ποιότητα της ύλης του, για τα δικά μου μέτρα νομίζω ότι συνέχισε να γίνεται πολύ καλή δουλειά παρά τις συχνότατες αλλαγές στη μορφή και στους συντάκτες.

Ο κύριος λόγος που σταμάτησα να διαβάζω ανελλιπώς (αρχικά) και στη συνέχεια εντελώς έχει πιστεύω να κάνει περισσότερο με εμένα και το γεγονός ότι μεγάλωσα, τα ενδιαφέροντά και οι ανάγκες μου άλλαξαν σε ένα βαθμό, καθιερώθηκε το γρήγορο internet και μαζί με αυτό ένας άλλος τύπος ενημέρωσης, ενώ είχα κάνει και το λάθος (?) να δεθώ με μια συγκεκριμένη συντακτική ομάδα που καλώς ή κακώς μου φαίνονταν πάντα καλύτεροι από όλες τις άλλες που ακολούθησαν. Πάντοτε, όμως, πίστευα ότι ακόμα κι όταν εγώ σταματήσω να διαβάζω, θα βρεθούν οι επόμενοι που θα ανακαλύψουν το pc master και θα δεθούν μαζί του χάρη στα κείμενα του χ ή του y συντάκτη (δεν έχω ιδέα ποιοι γράφουν στο περιοδικό αυτόν τον καιρό, γνωρίζω μόνο τον Άλκη τον οποίον και εκτιμώ πολύ) όπως έγω δέθηκα χάρη στα κείμενα του Αντρέα, του Χάρη, του Νότη και τόσων άλλων και έτσι ο κύκλος θα συνεχιστεί.

Δυστυχώς, για λόγους που δεν έχει νόημα να αναλύσουμε εδώ, φαίνεται ότι αυτό το τελευταίο δε συνέβη.

Σε κάθε περίπτωση, η δική μου σχέση με το Pc Master (για λόγους, όπως έγραψα, που έχουν να κάνουν περισσότερο με εμένα και λιγότερο με το περιοδικό) έχει τελειώσει εδώ και καιρό, οπότε δεν πρόκειται να συμμετάσχω στο νέο εγχείρημα. Εύχομαι, όμως, ολόψυχα να πετύχετε το στόχο που θέσατε, να καταφέρετε να "σηκώσετε" το περιοδικό και να γαλουχήσετε κι άλλες γενιές gamers και pc users από τις σελίδες του. Και αν δεν το καταφέρετε, εύχομαι σε όλα τα μέλη της συντακτικής ομάδας κάθε επαγγελματική επιτυχία στο μέλλον.

See you in another life, brothers!

p.s. Μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι το μεγαλύτερο μέρος αυτού του post είναι offtopic (εγώ διαφωνώ), αλλά είναι πράγματα που είχα ανάγκη να τα γράψω και πιστεύω ότι εδώ ταίριαζαν καλύτερα. Αν θέλετε, βέβαια, μπορείτε να φτιάξετε ένα νέο thread με τίτλο "Επικήδειοι" ή κάτι παρόμοιο και να προχωρήσετε στη σχετική κοπτοραπτική. Cheers!
WickedMan
Escape Capsule

Postby Menelmacar » Sat Jun 06, 2015 3:04 am

Η βολιδοσκόπηση αυτή, κ. Δημόπουλε, είναι ουσιαστικά η ερώτηση: "θα δίνατε κάποιο απροσδιόριστο ποσό από τα χρήματά σας για μια απροσδιόριστη υπηρεσία;".
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε κ εσείς ότι με τέτοιου είδους ερώτηση δν υπάρχει πιθανότητα να βγάλετε ασφαλές συμπέρασμα, έτσι; Κ ότι ακόμα κ αν μαζέψετε 100k "ναι" στο ερωτηματολόγιό σας υπάρχει η σημαντικότατη πιθανότητα να κάνει πίσω η πλειοψηφία μόλις ανακοινωθεί το "ζουμί";

btw, όταν αναφέρομαι στο 2ο πληθυντικό δν εννοώ εσάς προσωπικά, αλλά τους ανθρώπους που αποφασίζουν τέτοιες άσκοπες κινήσεις. Κ να δηλώσω ότι δν έχω προδιάθεση αντιπαράθεσης (είναι κάτι που προφανώς πρέπει να γίνεται σε αυτό το φόρουμ).

ΥΓ. Τι συνδρομητικό μοντέλο κ $&*%#@, εδώ ένα φόρουμ δν μπορούν να φτιάξουν, πάλι κολλήματα τρώει το %*%#$ κ δν μπορούμε να γράψουμε μια απάντηση! /rant
Menelmacar
Poor

Postby hawk82 » Sat Jun 06, 2015 10:54 am

Τακτικός αναγνώστης κι εγώ από το 2002 κ.ε., όταν απέκτησα τον πρώτο μου Η/Υ, οφειλώ να παραδεχθώ ότι η εξέλιξη αυτή με στενοχωρεί. Ωστόσο, εντέλει, για εμένα αυτή η ανακοίνωση δεν αποτέλεσε "κεραυνό εν αιθρία". Οι καθυστερήσεις, η μείωση της ύλης του περιοδικού, η εγκατάλειψη του forum, βοούσαν ότι υπήρχε πρόβλημα. Δεν είναι παράλογο το να υπάρχουν οικονομικά προβλήματα αυτή την εποχή. Εξάλλου ο χώρος των εντύπων εκδόσεων αντιμετωπίζει συνολικά πρόβλημα. Θυμηθείτε πόσα περιοδικά για Η/Υ και videogames υπήρχαν πριν 10 χρόνια και πόσα έχουν μείνει σήμερα.
Με χαλαρή κριτική διάθεση και χωρίς να θελήσω να προσβάλω κανέναν, επισημαίνω ορισμένους υποκειμενικούς παράγοντες -πέραν της γενικότερης οικονομικής δυσπραγίας και της ιντερνετικής διείσδυσης στο χώρο των videogames- που κατά τη γνώμη μου οδήγησαν ως εδώ.
- Η συνεχής αλλαγή συντακτών. Κακά τα ψέματα, έχουμε χάσει την μπάλα τα τελευταία χρόνια. Κανένα οργανωμένο σύνολο δε μπορεί να έχει συνέχεια και να λειτουργεί απρόσκοπτα, όταν αλλάζει προσωπικό συνεχώς. Αντιλαμβάνομαι ότι υπήρξαν προφανώς ΚΑΙ οικονομικοί λόγοι πίσω από αυτή την επιλογή. Δεν μπορείς όμως να ελπίζεις ότι ο αναγνώστης θα διατηρήσει το δέσιμο με το περιοδικό με αυτή την τακτική. Ούτε φυσικά να ποντάρεις ότι κάθε νέο πρόσωπο θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε όσα του ανατίθενται.
- Με βάση τα παραπάνω, θα συμφωνήσω ότι η ποιότητα του περιοδικού σημείωσε πτώση τα τελευταία χρόνια. Καμιά σχέση το pc master της περιόδου 2002-2010 (στο περίπου) με ό,τι επακολούθησε από εκεί και πέρα. Δεν ισχυρίζομαι ότι η εκάστοτε συντακτική ομάδα δεν κόπιασε ή κορόιδευε τους αναγνώστες. Η αίσθηση όμως που γενικά απέπνεε το περιοδικό, ήταν αίσθηση φθίνουσας πορείας. Δε γνωρίζω αν αυτή η αίσθηση οφείλεται και στο γεγονός ότι εγώ μεγάλωσα και απλά κατέφυγα στην εξιδανίκευση του παρελθόντος, όπως συνηθίζουμε να κάνουμε όλοι. Βλέπω όμως ότι παρόμοιες γνώμες διατυπώθηκαν ήδη στο forum, άρα όλες αυτές οι τοποθετήσεις περιέχουν ψήγματα αλήθειας.
- Αδυνατώ να συλλάβω το πώς ένα forum που κάποτε έσφυζε από επισκεψιμότητα, έφτασε στο σημείο να ερημώσει λες και έπεσε βόμβα. Εγώ δε μπορώ να δώσω συγκεκριμένη εξήγηση, αλλά νομίζω ότι απλά η πορεία του περιοδικού καθόρισε εν πολλοίς και την πορεία του forum.

ΣTO ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

Προσωπικά είμαι άνθρωπος του βιβλίου, του περιοδικού, γενικά του διαβάσματος. Είμαι διατεθειμένος να στηρίξω μια τέτοια προσπάθεια, αλλά όχι στα τυφλά. Θέλω να γνωρίζω ότι τα 50-60 ευρώ που θα καταθέσω, θα μου δίνουν 12 τεύχη το χρόνο, χωρίς καθυστερήσεις και με σαφή προσπάθεια στη βελτίωση της ύλης. Δυστυχώς, όλες οι παλινωδίες των τελευταίων μηνών, αλλά και η έλλειψη μιας ξεκάθαρης και έγκαιρης ενημέρωσης σχετικά με την κατάσταση, προσωπικά μου έχουν δημιουργήσει έναν προβληματισμό για το κατά πόσο θα λειτουργήσει το όλο εγχείρημα. Ελπίζω ωστόσο όλα να πάνε καλά.
Αιτία ελομένου, θεός αναίτιος
hawk82
Average

Postby Loxagos Mark » Sat Jun 06, 2015 1:25 pm

Μπαίνεις να δεις τι έγινε με το τεύχος Μαίου , Ιουνίου , ξέρω γω τι είναι , και σου 'ρχεται η σφυριά .
Ουτε δίμηνο ήταν βιωσιμο ρε γαμώτο ; Με 6 τεύχη το χρόνο ;
Τελος πάντων , να στηρίξουμε , είναι κομμάτι της ιστορίας ! Για εμένα , δίμηνο , χωρις dvd , με 150 σελίδες και την παλιά τιμή , είναι η λύση! Ποιος μπορει να ισχυριστει οτι αγαπάει το περιοδικό και δεν μπορει να δώσει 6.80 το διμηνο ;
Συνδρομή , μέσα , no problem. Από τώρα όμως έχω το φόβο ότι σε ενα εξάμηνο θα μας ανακοινωθεί και πάλι ότι δεν είναι βιώσιμο.

Αρε ΣΥΡΙΖΑ , βγήκες για κάτι καλύτερο , και να τι επαθε το PC Master...

ΥΓ. Γιατι δεν κάνετε μια πρώτη προσπάθεια crowdfunding , πουλώντας (με αντικαταβολή) μπλουζάκια με τη στάμπα : Σώστε το PC Master ! Εγώ ευχαρίστως θα κυκλοφορούσα με ένα τέτοιο!
Loxagos Mark
Escape Capsule

Postby marios_geo » Sat Jun 06, 2015 2:03 pm

Να πω και εγώ την γνώμη μου. Ήμουν αναγνώστης από αρχές του 90 μέχρι το 2001.
Μετά έκοψα τα παριοδικά, μαζί σε αυτά και το pcmaster. Είπα όμως να στηρίξω την τελευταία προσπάθεια και πήρα διάφορα τεύχη τον τελετυταίο χρόνο.

Ήταν αποκαρδιωτικό το επίπεδο. Όλα όμως θα τα συγχωρούσα (ποότητα χαρτιού, βιβλιοδεσία κτλ) αν οι δημοσιογράφοι γράφαν με κάποια ποιότητα. Δεν αντέχεται όμως αυτό το επίπεδο. Δείτε (αντιγράψτε) ένα τρόπο γραφής και τύπο review από κάποιο ξένο περιοδικό/site. Βρείτε κάποπους συντάκες που επαρκώς μπορούν να αρθογραφούν, να χειρίζονται την Ελληνική γλώσσα, να έχουν συνέπεια.....

Δεν θα στηρίξω την προσπάθειά σας, εκτός και αν σε ένα χρόνο βρείτε καλύτερους συντάκτες. ϊσως τότε ...
marios_geo
Escape Capsule

Postby Kuv » Sat Jun 06, 2015 2:12 pm

Παρόλο που έχω απομακρυνθεί από το περιοδικο, παρόλο που μου χρωστάει ακόμα δεδουλευμένα (4ψήφιο αριθμό), παρόλο που δεν μου περισσεύουν κι εμένα χρήματα, παρόλο που δεν συμφωνώ με κάποιες μεθοδολογίες και επιλογές, παρόλο που δεν είμαι καν σίγουρος ότι θα το διαβάζω, ρίχνω την ψήφο μου ΦΥΣΙΚΑ ότι θα το στηρίξω. Ναι, είμαι τόσο ηλίθιος. :lol: :lol: :lol:

Θα πρέπει όμως να γίνει ΣΑΦΕΣ το ποσό πληρωμής (συγνώμη δεν ξέρω καν την τρέχουσα τιμή) και τι αγοράζει ο καταναλωτής με αυτό.
πχ 12 μήνες Χ 3,90 το τεύχος = 46,8, πες 45. Συγκεκριμένοι αριθμοί.

Για μένα το νέο αυτό μοντέλο θα μου άρεσε: ένα 'κλαδικό' περιοδικό που φτάνει σε συγκεκριμένο αριθμό ατόμων. Αυτό θα βοηθήσει στην πιο σαφή σκιαγράφηση του κοινού, δεν έχεις πια ένα τεράστιο καζάνι που προσπάθεις να τα χωρέσεις όλα μέσα και να ικανοποιήσεις κάθε λογής επί μέρους demographics. Πιο μικρό, σφιχτό, συνειδητοποιημένο, ψαγμένο κοινό με πιο ξεκάθαρες πια ανάγκες και χωρίς την ανάγκη για τακτικές τύπου "δόλωμα για να το τσιμπήσει κάποιος άσχετος από το περίπτερο". Νομίζω ότι ειναι ευκαιρία για το περιοδικό να κάνει level-up και να γίνει ένα no-nonsense και ασυμβίβαστο έντυπο. Πιθανολογώ ότι, αν είναι να το στηρίξουν κάποιοι, θα είναι οι 30ηδες, οπότε αυτό αυτόματα θα πει ότι το νέο 'κλαδικό' θα μπορεί ακαριαία να αποκεφαλίσει οτιδήποτε κάνει που απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες και να εμβαθύνει σε πιο ώριμη θεματολογία. Μπορώ επίσης να προτείνω, εφόσον το μοντέλο αυτό αγγίζει την κοινωνική χρηματοδότηση, να γίνει και κάτι αντίστοιχο στην εμπλοκή των αναγνωστών και στο fan-service, για παράδειγμα να ψηφίζουν για τα επόμενα θέματα, κ.λπ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ήθελα ένα έντυπο με τόση ιστορία, απλά να λήξει και εγώ να παρακολουθώ. Το PCMaster δεν είναι ούτε ο εκδότης του, ούτε οι αρχισυντάκτες, ούτε οι συντάκτες και, όχι, δεν είναι καν οι αναγνώστες του. Είναι μια οντότητα, με τα πάνω και τα κάτω του. Ας το βοηθήσουμε.

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια στο άξιο συντακτικό επιτελείο.

EDIT: Ρε, την παλεύετε, ακόμα admin status έχω; Γιατί είναι κόκκινο το όνομά μου; :lol:
Kuv
Deadly

Postby Sith_Ari » Sat Jun 06, 2015 2:33 pm

Kuv wrote:
EDIT: Ρε, την παλεύετε, ακόμα admin status έχω; Γιατί είναι κόκκινο το όνομά μου; :lol:

Με την βαριά ιστορία που σε ακολουθεί Χρήστο, ποιος θα τολμήσει να αλλάξει το status σου;; :D :D
CPU:Athlon64 FX60 2,6GHz
Mobo:Asrock 939a785g
GPU:Gainward 560Ti 2GB PHANTOM
RAM:4 GB DDR 400MHz
PSU:ThermaltakeTPG850 Platinum
Tower:Coolermaster Elite 430
HDD:WD 2500AAJB 250gb / WD 5003ABYX 500gb
Oθόνη:Iiyama ProliteE1900s
Sith_Ari
Competent

Postby tasosk7 » Sat Jun 06, 2015 4:25 pm

Δινω και το ενα μου νεφρο για να ζησει το PCM.
Καιρο ειχα να νιωσω τετοια παγωμαρα μολις διαβασα το πρωτο post του Παυλου...Μουδιασα ολοκληρος...

Καλως τον Κυρ-Κουβ! Καιρο ειχαμε να σε δουμε...(4ψηφιο? omg...)

Aλκη με συγχωρεις που στο λεω ετσι χυμα αλλα...παρτο χαμπαρι και χωνεψε το! Εισαι ο κυριοτερος λογος ,εσυ και ο Παυλαρας,που μας ταξιδευετε καθε μηνα (γκουχ...μηνα παρα μηνα) στις χρυσες εποχες του pcm παλαιοτερων δεκαετιων...
Ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κανενας αναγνωστης (ειδικα adventur-ας ) που να μην σε χει σε τεραστια εκτιμηση.
tasosk7
Mostly Harmless

Postby Vrachnoprofiter » Sat Jun 06, 2015 5:35 pm

Έβαλα Manowar και ψήφισα κατευθείαν θετικά. Διαβάζω το PCM από το 1997 (από την τρυφερή ηλικία των 7 δηλαδή) σποραδικά, και συστηματικά από τις αρχές των 00s, οπότε εννοείται ότι θα στηρίξω - όσο μεγάλη και αν είναι η δέσμευση, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι κυριολεκτικά δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει με την κατάσταση που επικρατεί.

Προφανώς όλοι έχουμε ενστάσεις για διάφορα πράγματα που αφορούν την ποιότητα, αλλά για μένα δεν πρόκειται για κάτι παραπάνω από τα φυσιολογικά ups and downs που έχει κάθε μέσο - ειδικά με τις συχνές αλλαγές στην ομάδα που έχει το PCM. Άλλωστε, όπως ειπώθηκε αρκετές φορές (σε σημείο που μάλλον προκαλεί αρκετή αμηχανία στον άνθρωπο :P), συντάκτες όπως ο Άλκης μας κάνουν να νιώθουμε ότι πραγματικά διαβάζουμε κάτι ξεχωριστό. Και μια αιρετική άποψη, άκομψο αλλά με τρώει να το πω χρόνια τώρα: Ναι, μέγας ο Τσουρινάκης, μας έμαθε τι εστί adventuring, αλλά ΔΕΝ μου λείπουν τα spoilers που έτρωγα στα reviews... και ο λόγος που το λέω είναι ότι πιθανόν να κοιτάμε κάποια πράγματα μέσα από το πρίσμα του ρομαντισμού και λιγότερο με αντικειμενικά κριτήρια.

Ο λόγος πάντως που αποφάσισα τελικά να σχολιάσω είναι αυτό που είπε ο Kuv περί "κλαδικού" περιοδικού. Ναι, ένα τέτοιο περιοδικό θα έχει άλλη αίγλη. Έχουμε που έχουμε έναν κάποιον ελιτισμό ως PC Gamers (έλα που δεν το παραδέχεσαι :D), ανήκουμε και στην πενιχρή μειοψηφία που διαβάζει έντυπο τύπο, νομίζω ότι ένα συνδρομητικό, πιο "ψαγμένο", "σοβαρό" τολμώ να πω περιοδικό θα αποτελούσε τη βίβλο της PC Master Race (να, το είπα).

Αυτά τα ολίγα. Καλή συνέχεια σε όλους, ό,τι κι αν γίνει από δω και πέρα.
"It's a tough universe. There's all sorts of people and things trying to do you, kill you, rip you off, everything. If you're going to survive out there, you've really got to know where your towel is."
Vrachnoprofiter
Harmless

Postby BadSector » Sat Jun 06, 2015 6:10 pm

Kuv wrote:Πιθανολογώ ότι, αν είναι να το στηρίξουν κάποιοι, θα είναι οι 30ηδες, οπότε αυτό αυτόματα θα πει ότι το νέο 'κλαδικό' θα μπορεί ακαριαία να αποκεφαλίσει οτιδήποτε κάνει που απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες και να εμβαθύνει σε πιο ώριμη θεματολογία. Μπορώ επίσης να προτείνω, εφόσον το μοντέλο αυτό αγγίζει την κοινωνική χρηματοδότηση, να γίνει και κάτι αντίστοιχο στην εμπλοκή των αναγνωστών και στο fan-service, για παράδειγμα να ψηφίζουν για τα επόμενα θέματα, κ.λπ.

Όσο +1 πάει :-P

Επίσης πιστεύω (...ελπίζω) πως η upfront συνδρομή θα βοηθήσει σε τύχον προβλήματα ύλης οικονομικού χαρακτήρα.
~bs~
BadSector
Average

Postby Velzevoul » Sat Jun 06, 2015 8:25 pm

Θα στηρίξω, φυσικά, το περιοδικό. Μετά από 20 χρόνια, είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για το χόμπι μου.

Αλλά, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, άρθρα στοχευμένα για το κοινό που θα αγοράζει. Πράγμα που σημαίνει ότι, πιθανότατα, να είναι αναγκαίο καινούριο poll, για να δούμε και τι ακριβώς είναι αυτό που θέλουμε (που μάλλον θα είναι λαγοί με πετραχήλια, αλλά αυτή η κουβέντα για το μέλλον).
Wenn ist das nunstuck geht und slotermeyer? Ja! Ba yerhund das oder die flipperwaldt gespuhrt!
Velzevoul
Competent

Postby erevos_csd » Sat Jun 06, 2015 10:03 pm

Είμαι αναγνώστης του PCM από τον Αύγουστο του 1996 και όχι μόνο έχω αγοράσει όλα τα τεύχη εκτός από 2 (το 2ο τεύχος από την εποχή που ήταν 15ήμερο και ένα του 2008 που δεν το έβρισκα στο ακριτικό νησάκι που ήμουν φαντάρος), αλλά τα έχω κρατήσει όλα. Φυσικό να στηρίξω το περιοδικό.
ΌΜΩΣ, μαζευτούν δεν μαζευτούν οι απαραίτητες δηλώσεις στήριξης, ίσως τελικά να έφτασε η στιγμή που πρέπει να αλλάξει μορφή το PC Master και να γίνει πλήρως διαδικτυακό.
Αν τελικά μαζευτούν οι απαραίτητες συνδρομές, συμφωνώ και εγώ ότι θα πρέπει να είναι στοχευμένο για το κοινό του. Όμως και πάλι θα πρέπει να έχει μια δυνατή online παρουσία, για περισσότερο revenue και για προσέλκυση νέων συνδρομητών.
Android developer at SingletonApps
http://www.singletonapps.com
erevos_csd
Average

Postby EvilEmperorZoRG GR » Sat Jun 06, 2015 11:22 pm

Μηπως θα επρεπε εδω και καιρο να ειναι online και εντυπο μονο για οσους θελουν με συνδρομη? Δεν θα ηταν μια δυνατη λυση αυτη?
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby paladiniv » Sat Jun 06, 2015 11:32 pm

Οι προλαλήσαντες με έχουν καλύψει πλήρως. Η πτώση της ποιότητος του περιοδικού έβγαζε μάτι όπως έβγαζε μάτι και το που πήγαινε το πράγμα με τις καθυστερήσεις και τα διπλά τεύχη αλλά και η απουσία του περιοδικού απο τα social media. 2 γκρουπ στο FB κανένα δεν ανακοινώνει την κυκλοφορία νέου τεύχους (κάποτε το κάνατε). Είμαι 33 ετών δεν έχω χάσει τεύχος απο το 1ο στην τρυφερή ηλικία των 7 ετών. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα γίνω συνδρομητής δεν είχα γίνει μέχρι τώρα καθώς η διαθεσιμότητα του ποτέ δεν ήταν θέμα (μένω 2 τετράγωνα απο τα παλιά γραφεία της compupress στην συγγρού δίπλα απο την εθνική τράπεζα). Μόνο σας παρακαλώ κάντε κάτι να διευκολύνετε τον κόσμο μια ηλεκτρονική εγγραφή ακόμα και τώρα θα πάταγα 5 κουμπιά και θα έβαζα τον αριθμό πιστωτικής μου για να συμμετέχω. Τώρα δεν είναι ώρα για κριτική είναι ώρα για δράση αν και σας θεωρώ υπόλογους κύριοι για την κατάντια του αγαπημένου έντυπου της νιότης μου. Πρώτα το pixel μετά το User τώρα το pc master. Δάκρυα και θλίψη...
paladiniv
Escape Capsule

Postby Galentor » Sat Jun 06, 2015 11:48 pm

Αναγνώστης από την εποχή του Pixel ο υποφαινόμενος τα τεύχη που έχω χάσει μετριούνται στο ένα χέρι. Post σαν το συγκεκριμένο το περίμενα εδώ και καιρό βλέποντας τον αρμαγεδώνα που έχει χτυπήσει τα έντυπα μέσα. Από τα 5 περιοδικά που αγόραζα κάθε μήνα μόνο το PCM και άλλο ένα έχουν επιβιώσει.

Οσον αφορά το PCM, την τεράστια ζημιά την έκανε το γρήγορο internet. Γιατί κάποιος νεώτερος να ασχοληθεί και να ξοδευτεί με ένα περιοδικό όταν πατώντας 2 κλικ έχει όλο τον κόσμο των games, του hardware και τον υπολογιστών γενικότερα στην οθόνη του; Με real time πληροφορίες, εικόνα και ήχο. Από εκεί και πέρα έγιναν και λάθη από την πλευρά των ανθρώπων του περιοδικού. Για παράδειγμα η τιμή των 6,80€ ήταν απλά εκτός τόπου για μια χώρα που βιώνει οικονομικό ολοκαύτωμα. Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη κάποιοι από τους νεώτερους συντάκτες (από το 2012 και έπειτα) δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στα standards του περιοδικού. Δεν είναι δυνατόν να γράφεις για ένα έντυπο και η δομή του γραπτού λόγου σου να θυμίζει στη καλύτερη περίπτωση μαθητή γυμνασίου.

Οσον αφορά το poll, σαφώς και θα στηρίξω οποιαδήποτε προσπάθεια. Μακάρι να γίνει κάτι.
Galentor
Above Average

Postby baironkant » Sun Jun 07, 2015 1:31 am

Φυσικα και ειμαι μεσα ,ολοι μαζι
baironkant
Escape Capsule

Postby chek2fire » Sun Jun 07, 2015 1:44 am

και εγώ μέσα είμαι.
chek2fire
Dangerous

Postby sifis172 » Sun Jun 07, 2015 1:55 am

και γω μεσα παιδια. απο αρχες 90 το παιρνω.
sifis172
Escape Capsule

PreviousNext

Return to PC Master - Το περιοδικό